Левски е в третия предварителен кръг на Лига на конференциите! „Сините” завършиха наравно 1:1 при гостуването си на ПАОК и отстраниха четвъртфиналиста от миналгодишното издание на турнира с общ резултат 3:1.

Столичният гранд поведе в 25-ата минута чрез Роналдо, който се възползва от грешка в защитата на солунчани. В 56-ата минута Тиаго Дантас успя да изравни. Домакините завършиха мача с девет души, след като  Дъглас Аугусто и Виейриня бяха изгонени с по два жълти картона.

Отборът на Станимир Стоилов беше горд и на „Тумба”, точно какъвто треньорът му иска да го вижда. Левскарите в нито един момент не се огънаха, въпреки 18-те хиляди по трибуните, които създадоха наистина луда атмосфера.

Преди елиминацията Мъри заяви, че отстраняването на ПАОК ще е „футболно чудо”, а самият специалист за пореден път доказа, че мачовете в Европа са негова запазена марка. Левски започна да пише нова „синя приказка”, а следващият му съперник е победителят от двойката Хамрун Спартанс (Малта) и Вележ Мостар (Босна и Херцеговина).

Антон Узунов
100 снимки

Левски стартира с висока преса в началните минути на мача, което сериозно затрудняваше домакините в опитите им да атакуват. В 10-ата минута след изпълнение на корнер можеше да се стигне до опасна контраатака на ПАОК след грешка на Филип Кръстев, но Жереми Петрис беше по-бърз и успя да изпревари Николас Калята и предотврати неприятности за Ники Михайлов.

Две минути след това Петрис опита извеждащ пас към Билал Бари, който се получи. Мароканецът обаче се забави с обработването на топката и беше изпреварен от Сверир Ингасон. Нападателят на "сините" си върна притежанието на топката, след което комбинира с Уелтън, който прати топката във вратата, но главният рефер Карлос Сото Градо вече беше отсъдил нарушение на №19 от Левски.

Първият удар към вратата на столичани дойде в 16-ата минута. Тогава Халед Нарей овладя пред наказателното поле и мигновено шутира, но покрай вратата. Четири минути по-късно Петрис догони топката до аутлинията и центрира, а Доминик Котарски не успя да улови. Кълбото се озова в Уелтън, който обаче се засуети и не успя да отправи удар в опразнената врата.

В 25-ата минута Левски нанесе своя удар! Лефтерис Лирацис сбърка с подаване към Котарски, а Роналдо пресече паса, финтира хърватския страж и прати топката във вратата за дебютния си гол в официален мач за "сините" - 0:1.

Голът видимо стъписа играчите на "двуглавите орли", които в следващите минути стигнаха само до два корнера, от които нищо не последва. В 36-ата минута Келиан ван дер Каап се включи в атака, справи се с Янис Каргас и навлезе в наказателното поле. Нидерландският защитник опита остро центриране по земя, но Ингасон изчисти в корнер. В 42-ата минута гостите организираха опасна контраатака, след като Роналдо успя да изпревари Каргас. Бразилецът напредна с топката и опита пас към Билал Бари, който не се получи. Кълбото обаче се върна в нападателя, който потърси Петрис, а последният навлезе в наказателното поле, но Котарски улови центрирането му.

В 45-ата минута ПАОК пропусна отличен шанс да изравни. Халед Нарей изпревари Хосе Кордоба при центриране отдясно на Рафа Соарес, но ударът му мина опасно покрай вратата.

На полувремето треньорът на гърците Разван Луческу направи две промени. Виейриня и Диего Бисесвар замениха Рафа Соарес и Николас Калята. Втората част започна със слаб удар на Бисесвар, който Галчев изчисти. "Сините" отговориха с бърза контраатака. Роналдо преодоля голяма част от терена, справяйки се с няколко съперници. Бразилецът намери Петрис отдясно, а французинът центрира в наказателното поле, където Уелтън изпревари Лирацис и върна към оставения непотрик Филип Кръстев. Халфът на удара от удобна позиция обаче беше неточен.

В 52-ата минута Уелтън проби отдясно, увлече двама защитници в наказателното поле и с пета намери Георги Миланов. "Синята" седмица обаче не съумя да отправи удар от 7-8 метра, затворен от Дъглас Аугусто.

ПАОК стигна до изравнителен гол в 56-аа минута. Филип Кръстев не успя да отиграе добре топката в половината на "сините". От това се възползва Бисесвар, който успя да изведе Тиаго Дантас сам срещу Михайлов и младият португалец не остави шансове на вратаря - 1:1.

В 65-ата минута Левски получи право да изпълни пряк свободен удар на около 20 метра от вратата за нарушение на Каргас срещу Роналдо. Зад топката застана Георги Миланов, който отправи опасен удар, но Котарски успя да улови.

В 72-ата минута солунският гранд остана с човек по-малко на терена. Уелтън направи поредния си страхотен пробив, този път през центъра, и беше фаулиран грубо от Дъглас Аугусто. Халфът на домакините получи втори жълт картон, който беше втори за него в мача и направи задачата на своите съотборници още по-тежка.

Четири минути по-късно Живкович проби по аутлинията отдясно, навлезе в наказателното поле и отправи удар, който беше блокиран от Ван дер Каап. Малко след това Бисесвар шутира от 15 метра, но над вратата.

В 80-ата минута ПАОК остана с девет души на терена. Виейриня фаулира устремилия се напред в топката Петрис и беше декориран в жълто. Португалският ветеран обаче започна да спори със съдията и получи второ официално предупрежение.

В продължението на мача Уелтън беше изведен сам срещу Котарски от Бари, напредна с топката, но ударът му мина покрай гредата.

Ч.к. Виейриня (80)

ПАОК: 42. Доминик Котарски, 19. Лефтерис Лирацис (66 - 70. Йоргос Куциас), 4. Сверир Ингасон, 2. Янис Каргас (72 - 22. Щефан Шваб), 55. Рафа Соарес (45 - 20. Виейриня), 27. Ясмин Куртич, 8. Дъглас Аугусто, 26. Тиаго Дантас, 14. Адрия Живкович, 30. Николас Калята (45 - 21. Диего Бисесвар), 77. Халед Нарей

Резерви: 18. Живко Живкович, 6. Енеа Михай, 20. Виейриня, 21. Диего Бисесвар, 22. Щефан Шваб, 24. Мариос Цаусис, 31. Андре Рикардо, 50. Фелипе Соарес, 51. Теохирас Цингарас, 65. Янис Константелиас, 70. Йоргос Куциас, 71. Брандън Томас

Треньор: Разван Луческу

Левски: 13. Николай Михайлов, 23. Ноа Сонко Сундберг, 5. Келиан ван дер Каап, 33. Хосе Кордоба, 22. Патрик-Габриел Галчев, 2. Жереми Петрис, 7. Георги Миланов (86 - 88. Марин Петков), 30. Филип Кръстев, 17. Уелтън (90 - 6. Цунами), 18. Роналдо (82 - Андриан Краев), 19. Билал Бари (90 - 27. Асен Митков)

Резерви: 1. Пламен Андреев, 12. Йоан Загоров, 4. Нейтън Олдър, 6. Цунами, 8. Андриан Краев, 27. Асен Митков, 71. Антоан Стоянов, 88. Марин Петков

Треньор: Станимир Стоилов

Ж.к.: Ясмин Куртич, Янис Каргас, Дъглас Аугусто, Виейриня (ПАОК); Филип Кръстев (Левски)

Ч.к.: Дългас Аугусто (ПАОК)

Съдия: Карлос Сото Градо

Стадион: "Тумба"