Носителят на SESAME Купа на България – Левски, се завърна триумфално в европейските клубни турнири! Тази вечер „сините“ удариха трикратния гръцки шампион ПАОК Солун с 2:0 в първи мач от втория квалификационен кръг на турнира Лига на Конференциите.

Головете за тима на Станимир Стоилов паднаха през първата част, когато Уелтън беше точен още в 41-ата секунда, а Билал Бари удвои и оформи крайния резултат в 19-ата минута.

Антон Узунов
100 снимки

Левски изиграха страхотен мач, в който показа изключителна дисциплина и ефективност и съвсем заслужено взеха аванс от две попадения преди реванша на „Тумба“ следващия четвъртък. „Сините“ бяха перфектни през първото полувреме, а през вторите 45 минути стояха прекрасно на терена и не позволиха на „триглавите орли“ да застрашат сериозно вратата на Николай Михайлов.

Така столичани гледат с оптимизъм към втория мач след седмица и ще се надяват на още едно подобно представяне, с което да отстранят именития си съперник.

Yulian Todorov / LAP.bg
98 снимки

Феновете на столичани бяха запълнили изцяло частта, която беше отворена за публика, като имаше и подготвена огромна хореография от „сините“ привърженици. Както е известно, Левски имаше наказание от УЕФА и част от сектор „В“ бе затворен, което се равнява на около 3000 места по-малко за двубоя.

Старши треньорът на „сините“ Станимир Стоилов трябваше да се оправя с доста кадрови проблеми. Ивелин Попов, Цунами, Андриан Краев и Илиян Стефанов пропуснаха срещата поради травми, а Килиан ван дер Каап игра на инжекции. Мъри заложи на вратата на капитана Николай Михайлов, а пред него в защита действаха трима – Ноа Сонко Сундберг, Келиан ван дер Каап и Хосе Кордоба, докато Патрик-Габриел Галчев и новото попълнение Жереми Петрис бяха по фланговете. В халфовата линия бяха позиционирани Филип Кръстев и Георги Миланов, докато в атака действаха Уелтън, Роналдо и Билал Бари. На резерваната скамейка пък Мъри разполагаше с едва четирима полеви играчи и двама вратари.

Наставникът на „триглавите орли“ Разван Луческу пусна Доминик Котарски на вратата, а пред него бяха бившият играч на Левски Янис Каргас, Сверир Ингасон, Рафа Соареш и Хуан Састре, който замени капитана Виейриня минути преди началото. В средата на терена действаха Дъглас Аугусто и Щефан Шваб, а Тиаго Данташ, Николас Куалиата, Андрия Живкович бяха зад нападателя Йоргос Куцияс.

Отзивите след двубоя:

Михайлов: Голяма вечер, но реваншът на "Тумба" ще е още по-тежък

Мъри Стоилов със силни думи след победата над ПАОК​

Георги Миланов: Мен ме влече атаката, реваншът ще е много сложен

Билал Бари: Отиваме за победа в реванша, историята е друга, когато играем в Европа​

Стоилов: Знаменита победа, искаме да бъдем като чук в реванша​

Луческу: Ще имаме тежък реванш, но ще бъдем различен отбор​

Левски стартира по възможно най-хубавия начин - с гол още преди да е изтекла и първата минута на мача. Капитанът Николай Михайлов изрита една топка в половината на ПАОК, където бившият играч на "сините" Янис Каргас не отигра по най-добрия начин с глава и се получи неразбирателство със Сверир Игнасон, което позволи на Уелтън да влезе на скорост към наказателното поле, а на границата му бразилецът изпревари вратаря на гостите Доминик Котарски и с отличен прехвърлящ удар прати кълбото във вратата за радост на препълнения "Герена" - 1:0 още в 41-ата секунда.

Гърците отговориха с опасен удар на Щефан Шваб от воле пред дъгата на границата на наказателното поле, но Михайлов плонжира в долния си ляв ъгъл и изби в ъглов удар.

Левски обаче играеше изключително организирано и изчакваше своите възможности, а при една от тях, в 19-ата минута, играчите на Станимир Стоилов се възползваха по най-добрия начин. Уелтън помогна в защитен план, като спря Андреа Живкович в половината на "сините", след което комбинира с Георги Миланов на левия фланг. Родният национал напредна на скорост и от границата на панелтерията пусна отличен пас за Билал Бари на точката за дузпа, а мароканецът с безпощаден изстрел намери вратата на ПАОК за втори път - 2:0.

В 25-ата минута Петрис пробва далечен удар, който обаче премина високо над вратата на гостите.

Четири минути по-късно Хуан Састре центрира ниско по тревата в наказателното поле на "сините", където Тиаго Данташ бе оставен непокрит и стреля, но слабо и в ръцете на Михайлов.

В 31-ата минута дойде и най-чистата ситуация за ПАОК дотук в двубоя. Рафа Соареш центрира от свободен удар към границата на вратарското поле, където на далечната греда Каргас успя да се вклини между Патрик-Габриел Галчев и Хосе Кордоба, за да стреля опасно с глава, но за радост на Михайлов топката мина малко встрани от лявата му греда.

50 снимки

Шест минути след това Левски имаше хубав шанс за нов гол. Филип Кръстев отигра с глава в половината на гърците, след което същото стори и Бари, с което изведе Роналдо отдясно в наказателното поле. Бразилецът премина покрай Каргас и стреля силно от малък ъгъл, но Котарски внимаваше и отрази.

В 38-ата минута Петрис изпълни дълго странично хвърляне отдясно в наказателното поле, където играч на ПАОК игра с глава, но топката попадна в Кръстев, който стреля, получи се рикошет, а след това стражът на гостите улови.

До края на полувремето ПАОК натисна в търсене на попадение и се стигна до няколко опасни центрирания, но защитата на "сините" успя да се справи.

В началото на втората част и двата тима понамалиха темпото и до опасности пред двамата вратари не се стигна.

Гостите първа предприеха промени. В игра за ПАОК се появиха Калед Нарей и Ясмин Куртич, които замениха Николас Платеро и Тиаго Данташ.

В 62-ата минута Уелтън измъкна топката от Састре отляво до наказателното поле, след което бразилецът опита да намери технично далечния ъгъл, но опитът му бе доста неточен.

Liubomir Asenov / LAP.bg
79 снимки

Последваха нови две смени в тима на Разван Луческу. На терена влязоха Брандон Ямас и Филипе Соарес, които смениха Георгиос Куциас и Щефан Шваб.

ПАОК се опита да натисне, но така и не успяваше да застраши сериозно вратата на Михайлов. В 84-ата минута опасно центриране отляво в наказателното поле на "сините" обаче не беше засечено от един играч и излезе в аут.

Първата промяна за Левски дойде в 86-ата минута, когато Марин Петков замени Роналдо. В последната минута от редовното време пък Нейтън Олдър влезе на мястото на Билал Бари.

До края "сините" не допуснаха изненада и удържаха аванса си. По този начин столичани сезавърнаха в Европа по страхотен начин и взеха добър аванс преди реванша в Гърция след седмица.

FT | ЛЕВСКИ – ПАОК  2:0