Отборът на Дунав Русе запази своите шансове за прескачане на първия предварителен кръг на Лига Европа, макар и да загуби гостуването си срещу Иртиш. На стадион „Централний” в Павлодар русенци паднаха с 0:1 при завръщането си в евротурнирите. През второто полувреме на изключително интересния мач „драконите” откровено показаха, че имат всички аргументи да се надяват на позитивен реванш у дома.

Бедата тръгна оттам, че момчетата на Веселин Великов допуснаха гол още в самото начало на мача. Иртиш беше пълен господар в първите 30 минути, но след това подкара двубоя в малко по-лежерно темпо за ужас на своя треньор Димитър Димитров-Херо. След почивката Дунав определено беше по-дейният тим и създаде няколко добри положения, а Миро Будинов нацели греда след изпълнение на пряк свободен удар.

Русенци започнаха срещата по възможно най-лошия начин. Още в 5-ата минута защитата пред Станислав Антонов се провали гръмовно, като позволи на Александър Кислицин с елементарен пас по тревата да изведе Игор Бугаев съвсем сам срещу вратаря. 33-годишният таран запази хладнокръвие и вкара с премерен изстрел в долния десен ъгъл – 1:0 за Иртиш.

В  тези минути българите нямаха почти никакъв отговор на случващото се, като Бирсент Карагарен единствен опита нещо по-интересно. В 10-ата минута той стреля от около 21-22 метра по диагонала, без да затрудни особено вратаря Давид Лориа.

Две по-късно домакините като по чудо Иртиш не увеличи аванса си. Бившият играч на Черноморец и Славия Карлос Фонсека демонстрира своя демараж отдясно и нахлу много опасно към пеналта. Той интелигентно сви към точката на дузпата, където Аслан Дарабайев беше тотално непокрит. За късмет на Дунав халфът стреля безобразно високо.

Тимът от Павлодар продължи да диктува събития и в 26-ата минута Станислав Антонов предотврати почти сигурен втори гол в мрежата си. Централният нападател Исмаел Фофана се измъкна отляво и пое уверено към вратата. В последния момент котдивоарецът си поведе дълго и това помогна на Антонов да избие топката.

Едва в последните 15-ина минута от полувремето Дунав започна да прилича повече на себе си. Макар отборът да стигна само до два далечни удара на Диян Димов, играта се пренесе отчетливо в половината на Иртиш. В същото време Димитър Димитров-Херо започна да се ядосва все по-явно край тъчлинията, явно също забелязал подценяването в редиците на отбора си.

Херо получи още поводи да се ядосва, след като минутка преди края на полувремето съдията Арнолд Хънтър подмина откровена дузпа за Иртиш. Франк Джа Джедже се измъкваше в пеналта, за да овладее дългото подаване на Родриго Антонио, когато Христофор Хубчев го препъна. Последното убягна на рефера и той даде сигнал играта да продължи.

Второто полувреме имаше далеч по-позитивно начало за Дунав. В 55-ата минута гостите стигнаха до първото си чисто положение благодарение грешка в отбраната на Иртиш. Дамир Даутов първо безукорно обезоръжи Карагарен в собственото наказателното поле, а после се забави и не отигра навреме. Мирослав Будинов дотича, притисна бранителя и отне, след което шутира от около 6-7 метра. Вратарят Давид Лориа бе направил няколко крачки напред, които му помогнаха да избие в корнер.

Само три минути по-късно Диян Димов се възползва от една зле избита от бранителите топка, укроти я на около 26 метра от вратата и нанесе топовен изстрел от въздуха. Лориа едва ли щеше да реагира, ако шутът бе точен. От Иртиш си отдъхнаха, след като топката кацна върху мрежата зад напречната греда.

В средата на полувремето Дунав беше много, много близо до попадение. В 66-ата минута Васил Шопов изпроси фаул точно пред дъгата, а Миро Будинов стреля доста добре. Шутът му прелетя покрай стената, но пък срещна гредата.

Иртиш можеше да удвои аванса си двадесет минути преди края. Стефан Живкович изпълни корнер отдясно по атаката, а никой от играчите на „драконите” не проследи движението на Бугаев. Таранът се извиси точно пред границата на вратарското поле и стреля с глава, за късмет на метър над гредата.

Реваншът е на 6 юли, четвъртък, от 20 ч. на Градския стадион в Русе.

ИРТИШ – ДУНАВ РУСЕ 1:0

1:0 Игор Бугаев 5'

Иртиш (4-4-2): 1. Давид Лориа /к/ - 4. Александър Кислицин, 28. Дамир Даутов, 72. Марио Маслач, 30. Стефан Живкович – 40. Карлос Фонсека, 7. Аслан Дарабайев (90+1' - 9. Нурбол Жумаскалиев), 8. Родриго Антонио, 19. Франк Джа Джедже (64' - 17. Иля Калинин) – 11. Исмаел Фофана (64' - 33. Казбек Гетериев), 84. Игор Бугаев

Треньор: Димитър Димитров

Дунав (4-2-3-1): 86. Станислав Антонов – 3. Марио Петков, 4. Петър Патев, 22. Михаил Милчев, 23. Христофор Хубчев – 11. Диян Димов /к/, 6. Самир Аясс (67' - 31. Красимир Станоев) – 77. Бранимир Костадинов, 10. Васил Шопов (87' - 20. Димитър Георгиев), 7. Бирсент Карагарен (74' - 94. Юлиян Ненов) – 9. Мирослав Будинов

Треньор: Веселин Великов

Стадион: „Централний”, Павлодар (Казахстан)

Главен съдия: Арнолд Хънтър (Северна Ирландия)