Ботев Пловдив приключи участието си в Лига Европа. “Жълто-черните” загубиха с 0:2 реванша от португалския Маритимо и след като на стадион „Лазур” в Бургас двата отбора не успяха да си отбележат гол, “канарчетата” напуснаха европейската сцена. След отпадането от надпреварата наставникът на Ботев Николай Киров заяви, че много малко не е достигнало на тима да отстрани съперника от остров Мадейра. И е напълно прав - с малко повечко късмет, майсторство и смелост българският тим можеше да прескочи препятствието, наречено Маритимо.
Носителят на Купата на България напусна турнира, но се представи повече от достойно. За малко повече от месец “канарчетата” изиграха 6 мача в Лига Европа. Стартираха от първия предварителен кръг и успяха да отстранят албанския Партизани Тирана и израелския Бейтар Йерусалим. “Жълто-черните” спечелиха три мача, два завършиха наравно и загубиха само един. От статистическа гледна точка Ботев записа едно от най-успешните си представяния по терените на Стария континент. “Канарчетата” повториха постижението си отпреди четири години, като отново достигнаха до третия предварителен кръг на Лига Европа. Сега обаче това бе постигнато без милионите на Цветан Василив и скъпоплатените звезди. 17-ото участие на Ботев в европейските клубни турнири направи баланса на тима положителен, като победите вече са повече от загубите. Шестте изиграни мача изкачиха пловдивчани на четвърто място сред родните тимове по броя на срещите в Европа. Пред канарчетата са софийските ЦСКА и Левски и ловешкия Литекс. Победите над Партизани и Бейтар на „Лазур” увеличиха серията от срещи без загуба у дома на 10.
Няколко са факторите, довели до възхода на „жълто-черния“ тим. Първият и най-съществен бе избора на спортно техническо ръководство. Николай Киров и неговите помощници успяха за краткото време начело на тима да изградят колектив от съмишленици и да превърнат отбора в един неразделен клас. Единственият напуснал ятото на канарчетата след спечеления трофей бе завърналия се в Левски Антонио Вутов. Треньорският щаб на Ботев се върна към традицията и заложи на познатия от миналото атрактивен стил на игра. Привличането на футболисти според схемата, а не обратното и психологическия подход към всеки един от играчите спомогнаха за прогреса на тима. Познатият като вечно сърдит и неразбран в отборите на ЦСКА и Литекс Омар Косоко тук се превърна в един от двигателите на отбора. Завърналият се в тима Тодор Неделев и категоричното му обеснение в любов заразиха и останалите момчета. Лъчезар Балтанов показа лидерски си качества и поведе ятото към успешния полет. Възраждането на кариерите на Виктор Генев, Иван Чворович и Пламен Димов, привличането на опитния Йордан Минев, огромния скок в развитието на останалите футболисти-Цветомир Панов, Крум Стоянов, Фелипе Бризола и Фернандо Виана и тъй дълго чаканото, но все пак изпълнено обещание за налагането на младите в отбора- Серкан Юсеин, Меледже, Радослав Терзиев и Лазар Марин и не на последно място финансовата стабилност, осигурена от ръководството на тима бяха ключа към постигането на добрите резултати.
Двубоят на „Ещадио душ Маритимо” завърши със скандирания „канари-юнаци”. По този начин стотината привърженици на Ботев, пропътували никак не малкото разстояние от България до остров Мадейра, дадоха своята оценка за цялостното представяне на тима в Лига Европа. Освен насладата от спечелените мачове и показаната атрактивната игра игра в тях, феновете на тима изживяха и екзотични пътувания до Албания, Израел и остров Мадейра. И точно тук, на приказния остров приключи романтичната европриказка.
За ‚жълто-черните“ обаче продължава един друг, не по-малко развлекателен разказ, започнал през месец април на стадион „Христо Ботев” в Благоевград, когато феновете на тима сякаш предчуствайки това, което им предстои, изпълниха сектора за гости. Повториха го няколко дни по-късно, записвайки рекорд за най-посетен мач на „Трейс Арена” в Стара Загора и разбира се, незабравимия 24 май и спечеления след 36 годишно чакане нов трофей. Попаднали в царството на приказките, феновете на Ботев продължават да мечтаят. Днес за Суперкупата. После – неразделният клас на Николай Киров да продължи прекрасния си рецитал по терените на България и Европа и най-важното-построяването на Колежа и завръщането у дома. И това ще стане - с Красота, Вяра и Борба.
Коментирай