Лудогорец записа една от най-впечатляващите си европейски победи, стартирайки кампанията си в група Н на Лига Европа с удивителен разгром 5:1 над ЦСКА Москва. Губейки на почивката с 0:1, момчетата на Станислав Генчев изнесоха продукция от най-високо качество в , за да постигнат своя най-изразителен успех в групова фаза от евротурнирите.

Клаудиу Кешеру записа първи хеттрик в Европа с екипа на „орлите”, като го постигна само в рамките на 21 минути. Всъщност първите 360 секунди от втората част се оказаха решаващи, защото тогава в зашеметяващо темпо родният шампион реализира три попадения, които абсолютно извадиха от релси московските „армейци”. Оттам нататък треньорският дебют на Генчев в Лига Европа се разви изцяло по вкуса на разградчани.

Генчев: Вярвам, че ще излезем от групите

По този начин Лудогорец оглави класирането с 3 точки, докато в другия мач от групата Еспаньол и Ференцварош направиха 1:1.

Анисе: Не сме фаворити, това е стилът на Лудогорец

Лукоки: През второто полувреме всичко влезе

Марселиньо: Отдавна не бяхме играли така, чувството е невероятно

Срещата стартира в изключително темпо, като само след 5 минути игра Лудогорец за първи път в мача разтресе рамката на вратата. Джоди Лукоки се измъкна елегантно отдясно и получи пас зад гърба на защитата, за да нахлуе на сериозна скорост в наказателното поле. Холандецът нанесе много мощен шут по диагонала, който нацели десния стълб. Топката отскочи чак до дъгата, откъдето Марселиньо я върна обратно в наказателното поле към Вандерсон, чието коварно воле профуча на сантиметри покрай целта.

Този пропуск се оказа с огромна тежест, защото 6 минути по-късно гостите откриха. Никола Влашич изпълни пряк свободен удар отляво по атаката и центрира към близката греда, където Марселиньо не беше най-удачния избор за пазач на 193-сантиметровия Игор Дивеев. 19-годишният младок по красив начин с глава реализира дебютния си гол за московчани, забождайки топката умишлено първо в земята – 0:1.

Лудогорец - ЦСКА Москва

източник: LAP.bg

Още в 15-ата минута родният шампион можеше да изравни, като отново топката срещна гредата. Този път Сисиньо центрира отдясно, а Марселиньо успя да се вклини между далеч по-снажните централни бранители на съперника. Въпреки това българският национал с глава стреля под гредата, а капитанът Игор Акинфеев с вдъхновяваща намеса изби в напречната греда. Впоследствие Кешеру дотича за добавка от почти нулев ъгъл и стреля в аут.

Само след още 5 минути игра стражът на „армейците” отново беше призван да се намесва. Антон Недялков със завидна техника премина покрай двама противникови играчи и центрира ниско по тревата. Вандерсон умишлено остави топката зад гърба си и така тя дойде идеална за нахлуващия покрай точката на дузпата Кешеру. Румънецът стреля с левачката по диагонала, а Акинфеев се разтегна максимално, за да го отчае.

В 24-ата домакините имаха още една възможонст. Марселиньо размени подавания с Вандерсон и продължи да пробива през центъра. При дъгата той изпълни двойно подаване с Кешеру, което му позволи да навлезе в наказателното поле покрай Магнусон. Последвалият шут обаче мина над гредата.

ЦСКА не създаваше кой знае колко ситуации, но пък всеки път, когато гостите стигаха до статични положения, то водеше до неприятности за Лудогорец. Така в 33-ата минута Ренан трябваше да отразява изстрел на Марио Фернандес от близка дистанция. Руският национал се възползва от  грешка на Вандерсон, който не прецени добре центрирането на Влашич от фаул, а с първото си докосване премина и покрай Кешеру. Фернандес стигна на 3-4 метра от вратата при почти нулев ъгъл, което подпомогна Ренан.

До края на първата част руснаците умело убиха ритъма на мача и може би това ги намери със свален гард през втората част, когато върху тях се стовари истинско торнадо от голове. Само в първите 6 минути от втората част шампионите реализираха 3 гола, с което тотално хвърлиха в паника своя съперник и треньора му Виктор Гончаренко.

Всичко започна в 48-ата минута, когато Акинфеев допусна сериозна грешка. Вандерсон предизвика ситуацията с опит за техничен пас за Сисиньо, чийто дрибъл беше спрян с шпагат в наказателното поле. Избитата топката се върна у дебютиралия наскоро за България играч, който нанесе силен шут, макар и в центъра на вратата. Стражът на ЦСКА позволи на топката да се промуши под плонжа му и така резултатът стана 1:1.

Още две минути по-късно обратът стана пълен. Антон Недялков съсече „армейската” отбрана с центриране, което единствено Джоди Лукоки предугади. Холандецът беше взел решително предимство пред бранителите и от около 8 метра засече в долния десен ъгъл – 2:1.

В 52-ата Кешеру тотално разстрои всички планове на Гончаренко с третото попадение. Вандерсон опита неочаквано центриране към границата на наказателното поле, след като се бе изтеглил по-назад с намерение да участва в градежа на атаката. Кешеру без изобщо да се замисля посрещна топката от въздуха с левачката и я закичи неспасяемо в долния десен ъгъл – 3:1.

Гончаренко моментално вкара титулярни офанзивни играчи като Илзат Ахметов и голмайстора Фьодор Чалов, но без успех. Лудогорец тотално вече държеше нещата под свой контрол и голът на Кешеру в 69-ата минута го доказа. Антон Недялков докара нов куп неприятности за ЦСКА с пробив отляво, завършил с ниско центриране към точката на дузпата. Същото упражнение двамата с Кешеру изпълниха и преди почивката, но този път Акинфеев нямаше никакъв шанс да спре диагоналния шут румънеца – 4:1.

Още три минути и Марселиньо се оказа изведен съвсем сам срещу вратаря. Акинфеев излезе далеч напред да пресрещне бразилеца при границата на наказателното поле, а той усети, че трудно ще вкара, затова успешно финтира. Последва нарушение и жълт картон за опитния страж, което значеше дузпа. Кешеру с радост прие шанса да реализира хеттрик и го стори с плътен шут в долния ляв ъгъл – 5:1.

След две седмици, на 3 октомври, Лудогорец гостува на Ференцварош в следващия си мач от груповата фаза. По същото време ЦСКА Москва приема Еспаньол у дома.

ЛУДОГОРЕЦ – ЦСКА МОСКВА 5:1

0:1 Игор Дивеев 11'

1:1 Вандерсон 48'

2:1 Джоди Лукоки 50'

3:1 Клаудиу Кешеру 52'

4:1 Клаудиу Кешеру 69'

5:1 Клаудиу Кешеру 73'-д.

Лудогорец (4-2-3-1): 33. Ренан дос Сантос – 4. Сисиньо, 21. Драгош Григоре, 90. Рафаел Форстър, 3. Антон Недялков – 12. Абел Анисе, 25. Стефан Баджи – 92. Джоди Лукоки (84' - Жоржиньо), 84. Марселиньо /к/ (75' - Горалски), 88. Вандерсон – 28. Клаудиу Кешеру (86' - Битон);

резерви: 23. Пламен Илиев; 8. Дан Битон, 10. Якуб Швиерчок, 17. Жоржиньо, 18. Светослав Дяков, 30. Козмин Моци, 44. Яцек Горалски.

Треньор: Станислав Генчев

ЦСКА Москва (3-1-4-1-1): 35. Игор Акинфеев /к/ - 78. Игор Дивеев, 23. Хьордур Магнусон, 62. Вадим Карпов - 29. Яка Биол (54' - Чалов) - 2. Марио Фернандес, 25. Кристиян Бистрович, 98. Иван Обляков, 20. Константин Кучаев (71' - Лукас Сантос) - 8. Никола Влашич - 19. Такума Нишимура (54' - Ахметов);

резерви: 1. Иля Помазун; 7. Илзат Ахметов, 9. Фьодор Чалов, 11. Лукас Сантос, 53. Максим Елеев, 71. Наяир Тикнизян, 87. Константин Марадишвили.