Отборът на Литекс записа домакинска загуба с 0:2 от унгарския Дьошгьор в първия мач от втория предварителен кръг на Лига Европа. Късни голове на Немет и Грумич намалиха шансовете на българския тим за преминаване в следващата фаза на европейския турнир. Отборът от Ловеч има за какво да съжалява в този двубой, защото пропусна няколко изгодни шанса да реализира.

Дьошгьор попари Литекс в 83-ата минута, когато след грешка на Божиков, Богнар отне и нахлу в наказателното поле. Там намери Милан Немет, който вкара за 1:0. Това попадение пречупи домакините, които така и не застрашиха опасно вратата на Дьошгьор до края.

В 90-ата минута падна и вторият гол. Грумич се включи отлично в атаката на Дьошгьор и реализира, след асистенция на Лазар Марянович.

През второто полувреме унгарският тим се бе затворил доста добре и не позволи на Литекс да реализира.

В 52-ата минута домакините имаха не лоша възможност. Ваюши падна на границата на наказателното поле на унгарците, но реферът не отсъди нарушение. Само шест минути по-късно след ъглов удар за Литекс от дясно на вратата на унгарцит се получи рикошет при удар на Васил Божиков.

Ваюши потърси Косоко в предни позиции в 75-ата минута, но той се забави и унгарците изчистиха.

През първото полувреме домакините имаха чудесна възможност още в първата минута. Ваюши намери Асприля, който напредна и стреля, но вратарят изби в корнер. В 15-ата минута Ваюши подхвана нова атака, но унгарците отнеха. Косоко се освободи от двама съперници, последва подаване към Асприля, но пасът към Джордан бе прекалено силен. Само 4 минути по-късно при нова атака на футболистите на Литекс от дясно Божиков се включи добре, но топката не стигна до Джордан.

Една от най-опасните ситуации бе в 28-ата минута, когато Джордан получи от Ваюши, намери Косоко, но той нямаше шанс да отбележи. В 32-ата българският състав имаше нова възможност, която бе изработена от Асприля, но Косоко стреля над вратата от добра позиция.

В самия край на първото полувреме дойде сериозна опасност за Литекс след бърза атака за Дьошгьор. Винисиус не се намеси добре и Николай Бодуров се намеси добре, като изби в корнер.

Реваншът е на 24 юли в Унгария.

Литекс отстрани молдовския Верис в предишния кръг на турнира, след убедително 3:0 във втория двубой и 0:0 в първата среща. Попаденията в реванша срещу Верис вкараха Джаксън Менди и Уилмар Джордан, който се разписа на два пъти.

Съдия: Мариос Панаи /Кипър/

Литекс

Състав: Винисиус Баривиейра, Васил Божиков, Николай Бодуров, Джаксън Менди, Страхил Попов, Петрос Бумал /Руменов -60/, Армандо Ваюши, Данило Асприля /Цветанов -82/, Петър Златинов, Омар Косоко /Цветков -77/, Уилмар Джордан

Резерви: Александър Конов, Антон Недялков, Илия Миланов, Румен Руменов, Александър Цветков, Кристиан Малинов, Момчил Цветанов

Треньор: Красимир Балъков

Дьошгьор

Състав: Ботон Антан, Дражен Окука, Тамаш Кадар, Сенад Хушич, Андраш Дебрецен, Милан Немет, Тамаш Егершеги, Андраш Гостуни /Грумич -59/, Давид Барчи /Ищван Богнар -50/, Акош Елек, Патрик Бача /Марянович - 78/

Резерви: Иван Радош, Габор Епериеши, Марк Нихази, Лазар Марянович, Габор Бор, Мирослав Грумич

Треньор: Томислав Сивич