Отборът на Спартак Варна се завърна в елита на България след 13-годишно отсъствие с много злощастна загуба. В двубой от първия кръг на efbet Лига „соколите“ отстъпиха с минималното 0:1 в домакинството си на Славия. Буквално в заключителните секунди на срещата Сами Ел Анаби си отбеляза автогол и дари столичани с трите точки.

Срещата премина в добро темпо, но почти без голови възможности. „Белите“ имаха малко по-чистите ситуации, но в крайна сметка всичко беше решено с автогол.

Mihaela Aroyo / LAP.bg
32 снимки

Така „соколите“ стартират сезона с поражение, докато в Славия ще гледат с оптимизъм следващия си мач, който ще бъде срещу другия местен тим – Черно море. Спартак пък гостува на Левски в следващия кръг.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Петров: Малшанс, равенството щеше да е справедливо

Загорчич: Очаквах много повече

Томбак: Не сме фаворити в елита, но скачаме срещу всеки отбор

Домакините започнаха нахъсано двубоя пред препълнените трибуни на "Коритото", като още в третата минута Лиандро Мартис проби добре отляво и влезе в наказателното поле, но бе добре блокиран от Емил Виячки.

Първата сериозна опасност в мача дойде в десетата минута. Неточни действия в защитата на домакините доведе до това топката да се озове в Ахмед Ахмедов пред дъгата на наказателното поле, който се обърна и стреля силно, но над вратата на Иван Дичевски.

В 20-ата минута Славия имаше чудесен шанс да излезе напред в резултата. Радослав Кирилов получи топката на левия фланг, след което с чудесен индивидуален пробив премина покрай футболист на „соколите“, влезе в наказателното поле и стреля силно от малък ъгъл, но Дичевски парира, а впоследствие и улови топката.

Само минута по-късно Спартак отговори подобаващо. Руслан Черненко шутира мощно и точно от пряк свободен удар от сериозна дистанция, но Светослав Вуцов плонжира в долния си ляв ъгъл и изби.

В 29-ата минута Иван Минчев получи топката в половината на домакините и не се поколеба да стреля опасно от дистанция, като кълбото премина малко над напречната греда на Дичовски.

Минута преди края на редовното време на първата част "белите" имаха нов страхотен шанс да излязат напред в резултата. Людовик Соарес центрира отляво в наказателното поле, където Ахмедов бе оставен непокрит на точката за дузпа и стреля с глава, но Дичевски успя да стигне до топката и с дясната ръка я изби в ъглов удар.

Десет минути след началото на второто полувреме Спартак получи добър шанс за попадение. Домакините разиграха късо от ъглов удар, след което Черненко центрира в наказателното поле, където топката беше отклонена към далечната греда, а там съвсем сам беше оставен капитанът Янчо Андреев, който стреля силно от въздуха от малък ъгъл, но в аут.

В 68-ата минута играчите на Славия разиграха хитро след свободен удар, като непокритият Кирилов бе намерен на границата на наказателното поле и стреля, но ударът му бе блокиран от купа играчи пред него.

В 74-ата минута дойде неприятен момент за отбора на Васил Петров, след като Велислав Боев се свлече на земята и направи знак за смяна. Така на мястото на левия бек за “соколите” в игра се появи Проспер Менди.

Две минути преди края на редовното време на мача Славия стигна до най-чистата си възможност за попадение. Галин Иванов стреля много силно от пряк свободен удар точно пред границата на наказателното поле, топката мина между играчите в стената, но попадна в обсега на Дичевски, който успя да избие.

Когато всички мислеха, че мачът ще завърши без голове, Славия стигна изнендващо до победата в третата минута от добавеното време. Топката беше пратена в половината на Спартак, където Галин Иванов свали с глава за Кирилов, който пък я предостави на Дарко Тасевски. Северномакенодецът пък изведе отдясно непокрития Ертан Томбак, който пое отлично и остана са срещу Дичевски. Крайният бранител стреля по тревата, но топката се отби в гредата, а притичалия Сами Ел Наби не успя да реагира, след като кълбото го удари в тялото и влетя в мрежата за крайното 0:1.

FT | СПАРТАК ВАРНА – СЛАВИЯ  0:1

0:1 Сами Ел Анаби 90+3'