Левски победи Черно море с 2:1 в двубой от група А на втората осмица в efbet Лига. Халфът на домакините Васил Панайотов (17) откри резултата, но през второто полувреме Радослав Цонев (69) с великолепно изпълнение от фаул възстанови равенството, а минута преди края на двубоя Валери Божинов с глава донесе успеха на "сините".

Черно море Левски

източник: Sofascore.com

С победата Левски завърши на осмата позиция в крайното класиране с актив от 41 точки, на четири зад Черно море. За „моряците“ предстои решителен бараж за определяне на последното място, което дава право за участие в евротурнирите. Дебют за столичани направиха 16-годишните Пламен Андреев и Асен Митков.

Антон Узунов
58 снимки

Домакините стартираха агресивно двубоя и пресираха високо гостите. Още в 3-ата минута "моряците" организираха добра атака от дясно. Леандро Андраде центрира в наказателното поле, но нямаше кой да засече, след което топката стигна до Мартин Дичев. Мартин Петков се върна, за да пресече, след което топката стигна до Стефан Велев, който нанесе изстрел, но кълбото премина над вратата.

Две минути по-късно Виктор Попов центрира отлично в наказателното поле, където Исмаил Иса стреля с глава, но право в ръцете на Николай Михайлов.

"Сините" отговориха в 8-ата минута, когато Ивайло Найденов центрира отдясно в наказателното поле, където Здравко Димитров нанесе удар с глава, който премина покрай десния страничен стълб.

Гостите изпитваха затруднения при изнасянето на топката от високата преса на домакините, което водеше до грешки. В 14-ата минута Черно море организира отлична атака. Исмаил Иса центрира по земя в наказателното поле, където непокритият Файсел Касми нанесе изстрел в близкия ъгъл, но Николай Михайлов спаси.

В 15-ата минута "моряците" имаха нов отличен шанс. Мартин Дичев отправи плътен изстрел в наказателното поле, който принуди капитанът на "сините" да се намесва отново решително.

Две по-късно домакините откриха резултата. Патрик-Габриел Галчев и Николай Михайлов не се разбраха при ситуация в наказателното поле и младият бранител принуди стража да избива, след което топката попадна във Васил Панайотов, който с премерен изстрел реалзира.

Малко след попадението на Черно море, Николай Михайлов отново трябваше да се намесва решително след изстрел на Леандро Андраде.

Левски постепенно пренесе играта в по-предни позиции, но Черно море показа, че ще бъде много опасен и на контраатака. При една от тях в 27-ата минута Леандро Андраде достигна до топката и подаде към Исмаил Иса, който стреля от границата на наказателното поле, принуждавайки Николай Михайлов решително да избива в ъглов удар. След последвалия корнер Даниел Димов нанесе удар с глава, но над вратата.

Последваха равностойни минути, в които преобладаваше битката и играта се пренесе в средата на терена, което не водеше до опасности пред една от двете врати.

В 40-ата минута Леандро Андраде изведе отлично зад гърба на отбрната Файсел Касми. Халфът нанесе мигновен изстрел, но топката премина над напречната греда.

На почивката треньорът на Левски Живко Миланов направи една промяна по съставата си, заменяйки 16-годишния дебютант Асен Митков с Радослав Цонев.

"Моряците" стартираха отново агресивно и в началните минути на втората част играта се развиваше предимно в половината на "сините". В 52-ата минута Николай Михайлов отново се намеси решително след изстрел на Виктор Попов.

В следващите минути играта се накъса след извършването на пормени в двата състава, както и от честото спиране след нарушения.

В 65-ата минута "сините" отправиха първият си точен изстрел в двубоя. Борислав Цонев стреля директно от пряк свободен удар, но Иван Дюлгеров решително изби.

Четири минути по-късно Радослав Цонев възстанови равенството. Халфът се разписа след великолепен изстрел от пряк свободен удар, пращайки топката точно под гредата.

Малко след това при една ситуация в централната част на терена Радослав Цонев удари Васил Панайотов в лицето, след което главният съдия Ивайло Стоянов прецени да покаже на халфа на "сините" само жълт картон.

В 80-ата минута треньорът на Левски Живко Миланов направи промяна на вратарския пост, заменяйки Николай Михайлов с 16-годишния Пламен Андреев. Капитанът на "сините" излезе от игра изпратен от аплодисментите на феновете на столичани, което веднага засили слуховете дали това не е последният мач на опитния вратар.

Четири минути по-късно младият страж трябваше решително да избива изстрел на Васил Панайотов от границата на наказателното поле. Левски отговори в следващата атака, когато Валери Божинов овладя с гръб към вратата, след което нанесе изстрел, който премина покрай вратата.

В 89-ата минута Левски направи пълен обрат. Здравко Димитров центрира великолепно в наказателното поле, където Валери Божинов с глава реализира в десния ъгъл на Иван Дюлгеров.

До края на двубоя "моряците" притиснаха съперника си, но до повече попадения в мача не се стигна.

ЧЕРНО МОРЕ - ЛЕВСКИ 1:2/КЛАСИРНЕ В efbet ЛИГА

1:0 Панайотов 17'

1:1 Р. Цонев 69'

1:2 Божинов 89'

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

ЧЕРНО МОРЕ: Иван Дюгеров, Виктор Попов, Даниел Димов, Емил Янчев, Мартин Дичев, Стефан Велев, Васил Панайотов, Файсел Касми, Родриго Вилела, Леандро Андраде, Исмаил Иса

Треньор: Илиан Илиев

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Начо Монсалве, Георги Александров, Патрик-Габриел Галчев, Драган Михайлович, Асен Митков, Марин Петков, Мартин Петков, Здравко Димитров, Билал Бари

Треньор: Живко Миланов