Левски постигна първа победа от шест кръга насам, след като надигра с резултат 3:0 като домакин Локомотив Пловдив в дербито от 19-ия кръг на родната efbet Лига. В последния мач на столичани на стадион „Георги Аспарухов“ за годината завърналите се в титулярния състав Кристиан Димитров (14’) и Уелтън (42’) бяха точни за „сините“ през първата част, преди Рикардиньо да оформи крайния резултат в 85-ата минута от дузпа.

Снимки: Startphoto.bg
96 снимки

Като цяло столичани владееха инициативата през целия двубой, а гостите от Пловдив не показаха нищо, с което да заслужат поне точка от гостуването си на „Герена“. Уелтън пък не бе играл за Левски от последната победа на тима от 22 октомври, когато бе надигран Черно море с 1:0. Съвсем спокойно можем да кажем, че завръщането на бразилеца донесе импулс на „сините“, които пък отново се оказаха на победния път. Също така, Левски вкара за първи път три гола в мач за първенството от над 4 месеца, когато разбиха със 6:0 Локомотив София.

По този начин Левски събра 32 точки и се изравни на петата позиция с ЦСКА 1948, докато Локомотив Пловдив остава четвърти с 35 пункта. За „сините“ предстои гостуване на Хебър Пазарджик от 1/8-финалите в турнира за Купата на България, а след това завършват 2023-а година с пътуване до Враца за среща с местния Ботев в първенството. „Смърфовете“ пък приключват годината с гостуване на Лудогорец за Купата и домакинство на Пирин Благоевград в шампионата.

63 снимки

Старши треньорът на Левски – Николай Костов, можеше да бъде доволен от завръщането на Вандерсон Цунами, Андриан Краев, Кристиан Димитров и Уелтън в титулярния състав. Това бе първи мач като титуляр за бразилското крило на „сините“ от победата над Черно море на 22 октомври, когато бе записана и последната победа в шампионата. Извън групата обаче останаха контузените Хосе Кордоба, Роналдо и Джавад Ел Джемили.

На вратата бе Пламен Андреев, а пред него в защита действаха Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Димитров и Цунами. В центъра оперираха капитанът Краев и Дарлан. По фланговете действаха Марин Петков и Уелтън, а Асими Фадига бе разположен зад централния нападател Рикардиньо.

Снимки: LAP.bg
100 снимки

Наставникът на Локомотив Пловдив – Александър Томаш, пък бе направил четири промени прямо загубата от Ботев Враца преди седмица. Христо Иванов, Джовани Маркес, Бабакар Дион и Алфа Конте стартираха от първата минута. Динко Хоркаш бе вратар, а в защитата бяха разположени Ангел Лясков, Хорхе Сегура, Мартин Паскалев и Оливиер Камдем. Христо Иванов и Енадро действаха в центъра, а Дион и Джовани оперираха по фланговете. Капитанът Димитър Илиев подпомагаше от втора позиция Алфа Конте, който водеше атаката.

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Левски Локомотив Пловдив

източник: Sofascore.com

Срещата стартира с отличен шанс за гостите от Пловдив още в третата минута. Тогава Джовани Маркес намери по перфектен начин с центриране отляво Бабакар Дион в наказателното поле, който се измъкна от Вандерсон Цунами, пое на гърди и с чудесен ножичен удар разтресе напречната греда на Плавен Андреев. В крайна сметка бе отсъдена и засада.

Левски отговори в петата минута, когато капитанът Андриан Краев стреля директно от пряк свободен удар от сериозна дистанция, но високо над вратата на Динко Хоркаш.

Само минута след това "сините" пропуснаха страхотен шанс да поведат в резултата. Жереми Петрис направи отличен пробив по десния фланг и навлезе в наказателното поле на Локомотив Пловдив, след което пусна много остър пас, топката стигна до Уелтън на втора греда, който обаче отблизо стреля от външната страна на мрежата.

180 секунди по-късно "черно-челите" също имаха добра възможност за попадение. Дион получи топката отдясно в половината на „сините“, влезе навътре и си нагласи топката на левия крак, след което стреля силно към вратата. Вратарят Пламен Андреев успя да избие в корнер, макар че намесата му не бе най-добрата възможна такава.

Левски обаче дръпна в резултата с първия си точен уадар в двубоя. Марин Петков центрира от ългов удар, а на първа греда Кристиан Димитров изпревари Ангел Лясков и засече с глава, като вратарят Динко Хоркаш не се намеси по най-убедителния начин и допусна топката да мине между ръцете му, за влезе във вратата му – 1:0.

"Сините" продължиха да държат владението на топката и след известно затишие на терена бяха близо до втори гол в 28-ата минута. Отново Марин Петков центрира от корнер, а на границата на вратарското поле капитанът Краев бе оставен непокрит и засече силно с глава, но топката профуча на сантиметри над напречната греда в аут.

Четири минути след това Марин Петков завъртя добре топката над стената от пряк свободен удар пред наказателното поле, но ударът му премина и над вратата на Хоркаш.

По-добрата игра на Левски даде резултат в 42-ата минута, когато "сините" оползотвориха предимството на терена с втори гол. Асими Фадига отне чисто топката от Христо Иванов в половината на домакините, след което напредна на скорост и намери Уелтън отляво. Бразилецът тръгна с топка в крака, влезе отляво в наказателното поле и с хубав удар по тревата намери далечния ъгъл на Хоркаш за 2:0. По този начин той ознаменува завръщането си в титулярния състав с гол.

В първата минута от добавеното време на първата част Андриан Краев шутира мощно и точно пред дъгата на наказателното поле, но Хоркаш улови.

На почивката Александър Томаш направи двойна промяна в състава си, като пусна в игра Георги Минчев и Леонардо Сена на местата на Афа Конте и Христо Иванов.

Две минути след старта на второто полувреме Дарлан падна в наказателното поле след съприкосновение с Мартин Паскалев и съдията Валентин Железов посочи бялата точка. След това обаче арбитърът беше привикан на монитора да разгледа ситуацията със системата ВАР и в крайна сметка отмени първоначалното си решение, след като се видя, че защитникът на Локо Пд играе с топката преди да закачи бразилския футболист на Левски.

Гостите от Пловдив опитаха да погледнат по-смело в предни позиции, но стигнаха само до един блокиран удар и изстрел на Джовани в 58-ата минута точно пред дъгата на наказателното поле, който обаче премина високо над вратата на Андреев.

В 73-ата минута Петър Андреев получи добър пас в наказателното поле на Левски и стреля, но ударът му бе блокиран от Кристиан Димитров.

Три минути след това Николай Костов пусна Патрик-Габриел Галчев на мястото на Уелтън.

Левски стигна и до трети гол в 85-ата минута, когато от дузпа се разписа Рикардиньо. Бразилецът получи топката в наказателното поле на Локо Пд две минути по-рано, но се забави с отиграването си и бе изпреварен от Леонардо Сена, който му отне топката, но го удари с лявата си ръка през лицето. Съдията Валентин Железов първоначално не свири дузпа, но след намесата на ВАР, главният рефер промени решението си и посочи бялата точка. Рикардиньо бе безкомпромисен при изпълнението на дузпата, пращайки топката под напречната греда за 3:0.

Във втората минута от доавеното време Ивайло Иванов нанесе мощен и опасен удар пред дъгата на наказателното поле, който бе точен, но Андреев изби в корнер.

До края на се случи нищо по-интересно и Левски записа първа победа в първенството от 22 октомври насам.

FT  | ЛЕВСКИ -  ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ  3:0

1:0 Кристиан Димитров 14'

2:0 Уелтън 42'

3:0 Рикардиньо 85'