Спартак Варна записа първа победа под ръководството на Димитър Димитров в официален мач и общо втора от началото на сезона, след като варненци надвиха с 2:1 гостуващия в морската ни столица Ботев Враца. Жоао Марио откри за домакините в 23-ата, а Иван Йорданов удвои в 60-ата минута. Браян Переа намали изоставането на тима си в 66-ата минута, но това се оказа достатъчно само за почетна загуба.

start-photo.bg
41 снимки

„Соколите“ изиграха силно първо полувреме, в което напълно доминираха и можеха спокойно да имат по-голям аванс, след като удариха и греда. През втората част врачани излязоха мобилизирани да търсят изравняването, но вместо това получиха втори гол във вратата си. Те бързо се съвзеха и се върнаха в мача, но до края на успяха да се възползват от шансовете си и трябваше да се примирят с поражението.

По този начин Спартак спряха серията си от девет поредни мача без успех в първенството. Те остават на последното 16-о място, но вече с актив от 12 точки и с една по-малко от Пирин Благоевград и Хебър Пазарджик. Ботев Враца пък е на 12-ата позиция с 19 пункта. В следващия кръг „соколите“ приемат Локомотив София, докато врачани гостуват на Левски.

LAP.bg
29 снимки

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

В началните минути на двубоя домакините от Спартак бяха по-активни, но удари към вратата на Красимир Костов липсваха. Гостите пък опитваха да атакуват на бързи контраатаки, които обаче също не водеха до нещо опасно за стража Кристиано Фигирейдо.

В 15-ата минута вратарят на домакините Кристиано Фигейредо опита да финтира противников футболист на границата на собственото си наказателно поле, но изгуби топката. За негов късмет обаче бързата и навременна намеса на Роберто Хименес предотврати опасността.

Варненци първи имаха възможността да измислят нещо по-интересно. В 18-ата минута се стигна до първи ъглов удар в срещата. Домакините изпълниха нещо заучено, а топката стигна до непокрития Лерой Микелс, който стреля по тревата, но бе блокиран.

БТА / BTA
7 снимки

Минута по-късно много малко раздели Спартак от откриването на резултата. Лерой Микелс получи топката отляво и влезе навътре, след което отправи страхотен изстрел от около 25 метра, който обаче се отби от напречната греда на Костов и излезе в аут.

"Соколите" имаха нова възможност дза гол в 22-ата минута след поредна заучена ситуация. Микелс комбинира с Иван Йорданов след свободен удар отдясно на наказателното поле, а юношата на Лудогорец стреля моментално от границата на наказателното поле, но над вратата.

Само минута след това обаче натискът на Спартак даде резултат. „Соколите“ реализираха след чудесна комбинация. Александър Беолусов и Микелс направиха отлично двойно отдясно, а молдовецът влезе в наказателното поле и пусна нисък пас към точката за дузпа, а там Марио засече безапелационно във вратата на Костов за 1:0.

Голът даде още повече импулс в играта на домакините, които в 24-ата минута стигнаха до нов удар към вратата на врачани. Тогава Микелс намери Йорданов в половината на Ботев, след което халфът напредна на скорост и стреля от дистанция, но в страни от целта.

Десет минути по-късно Виктор Митев шутира от много сериозна дистанция, като ударът му беше точен, но топката завърши право в ръцете на Краси Костов.

Ботев Враца излезе преобразен през втората част и в началните минути след почивката наложиха натиск.

В 54-ата минута гостите имаха страхотен шанс да изравнят резултата. Клери Сербер отигра технично за Чавдар Ивайлов на центъра, след което халфът изведе отлично Браян Переа сам срещу Фигейредо, но нападателят пое топката прекалено дълго и вратарят на „соколите“ успя да улови.

Спартак обаче спря устрема на врачани след точно час игра, когато удвои преднината си. Даденият под наем от Лудогорец полузащитник Иван Йорданов получи на десния фланг, след което напредна и влезе в наказателното поле, където се получи рикошет първо в Сербер и после в Том Рапнуи, които след това спряха буквално да играят. Това позволи на Йорданов да си вземе обратно топката и от границата на вратарското поле матира Костов за втори път - 2:0.

Шест минути по-късно обаче Ботев се върна в срещата. Браян Мендоса получи дълъг пас на левия фланг, след което напредна, влезе в пеналтерията и пусна пас към границата на вратарското поле, където Роберто Хименес изпусна Переа, който пък не осъществи най-добрия контакт с топката, но го направи толкова, че да затрудни Фигирейдо и тя влезе във вратата му – 2:1.

Двадесет минути преди края на редовното време гостите имаха нова възможност да изравнят. Сербер центрира от ъглов удар към втора греда, където Антонио Георгиев засече и стреля с глава, но стражът на „соколите“ изби с лявата ръка над гредата.

В 80-ата минута Момчил Цветанов шутира от дистанция, получи си рикошет в играч на домакините и топката премина на сантиметри от лявата греда на Фигирейдо в корнер.

До края на срещата Ботев Враца натисна, но така и не успя да стигне до втори гол, а Спартак записа много важна победа в борбата си за спасение.

FT  | СПАРТАК ВАРНА – БОТЕВ ВРАЦА  2:1

1:0 Жоао Марио 23'

2:0 Иван Йорданов 60'

2:1 Браян Переа 66'