Левски отново показа, че последната минута е големият момент на отбора! "Сините" надделяха много трудно над коравия Хебър Пазарджик с минималното 1:0 в последен двубой от осмия кръг на efbet Лига. В герой отново се превърна бразилецът Роналдо, който по подобие на реванша с Апоел Беер Шева, се разписа в последната четвърта минута от добавеното време.

Като цяло „сините“ имаха притежанието на топката и повечето ситуации, но така и не успяха в редовните 90 минути да направят финалното усилие, за да стигнат до успеха. Това обаче се случи в любимото време на тима - в продължението. От своя страна, пазарджиклии стояха стабилно в защитата и единствено липсата на късмет ги лиши от това да вземат ценна точка от "Герена".

Снимки: Startphoto.bg
86 снимки

По този начин столичани, които отложиха последните си два мача от българското първенство заради ангажиментите си в еврорутнирите, където те се представиха силно, се завърнаха победоносно на домашната сцена след отпадането от Айнтрахт Франкфурт в плейофите на турнира Лига на конференциите.

След днешния двубой Левски събра 12 точки на седмата позиция, но с два мача пасив, докато Хебър е девети с 12 пункта. В следващата си среща „сините“ ще посрещнат Пирин Благоевград в отложен сблъсък от шестия кръг, а след това гостуват на новака Крумовград. За „гробарите“ пък предстои домакинство на „орлетата“ в Пазарджик.

Снимки: LAP.bg
72 снимки

Старши треньорът на Левски - Николай Костов, предприе четири промени в стартовия състав за разлика от мача с Айнтрахт Франкфурт (0:2). Капитанът Андриан Краев, Жереми Петрис, Рикардиньо и Келиан ван дер Каап бяха заменени от Асен Митков, Патрик-Габриел Галчев, Асими Фадига и Джавад Ел Джемили. Бразилският голмайстор бе оставен извън групата и столичани стартираха срещата без типичен централен нападател.

Пред вратаря Пламен Андреев в защита действаха Галчев, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба и капитанът в днешния двубой Вандерсон Цунами. В центъра на терена оперираха Дарлан и Асен Митков, докато Джавад Ел Джемили, Асими Фадига и Уелтън бяха разположени зад Роналдо.

29 снимки

Наставникът на Хебър Пазарджик - Любослав Пенев направи само една промяна от загубата с 3:4 от Локомотив Пловдив. Лазар Марин сменя Жоао Сеско. На вратата бе Матвей Игонен, а пред него в защитата бяха разположени Николай Николаев, Мартин Михайлов, Марин и Роберт Мазан. Капитанът Георги Вълчев бе опорен халф, докато Атанас Кабов, Николас Пенев, Карлос Охене и Ангел Бастунов действаха зад Георги Николов, който водеше атаката.

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Левски Хебър Пазарджик

източник: Sofascore.com

Преди първия съдийски сигнал зрителите и футболистите почетоха с аплодисменти паметта на загиналите в катастрофа „сини“ фенове след първия мач срещу Айнтрахт Франкфурт, както и в памет на малкия Венци от школата на Дунав Русе, който почина трагично след удар от мълния. В петата минута всички на стадиона изразиха подкрепата си към бившия треньор на Левски Петър Хубчев, който се бори с коварна болест.

Първата по-интересна ситуация дойде в седмата минута, когато Роналдо реши да стреля от далечна дистанция, но се получи рикошет в играч на гостите и топката бе уловена лесно от вратаря Матвей Игонен.

Хебър отговори пет минути по-късно, когато Атанас Кабов бе изведен на десния фланг, финтира капитана на „сините“ – Вандерсон Цунами, след което влезе в наказателното поле и стреля ниско в близкия ъгъл, но неточно покрай гредата в аут.

В 14-ата минута Уелтън проби отлично отляво, влезе в наказателното поле и опита да намери Асими Фадига, но Игонен успя да го изпревари и улови топката.

Още преди да е изтекла същата минута се стигна до опасност и пред вратата на Пламен Андреев. Роберт Мазан комбинира с Никола Пенев отляво, а младокът влезе в наказателното поле и след това чукна за Ангел Бастунов, който обаче стреля високо над вратата.

Четири минути след това Фадига отигра технично за Асен Митков, който шутира моментално от дистанция, но в аут.

52 снимки

Левски имаше хубав шанс да открие резултата в 25-ата миута, когато Шанс Джавад Ел Джемили центрира от ъглов удар, а Хосе Кордоба бе оставен съвсем сам, извиси се и нанесе изстрел с глава, който обаче бе блокиран от Лазар Марин. Последва кратко разбъркване и топката излезе в нов корнер.

В 32-ата минута хубава комбинация между Цунами и Уелтън можеше да завърши с гол, но Роналдо се забави и не успя да се разпише на празна врата, тъй като Мазан изби.

Постепенно "сините" притиснаха съперника си и три минути след това Ел Джемили реши да пробва късмета си от сериозна дистанция, получи си рикошет в играч на Хебър, който затрудни Игонен, но той все пак успя с една ръка да избие изстрела, който се беше насочил към долния му ляв ъгъл.

В последната минута от редовното време на първата част Левски получи пряк свободен удар в близост до наказателното поле. „Сините“ го изпълниха заучено, а Фадига излезе на чиста позиция и намери Роналдо. Получи се голямо разбъркване, а двата удара на дясното крило бяха блокирани. Секунди по-късно Уелтън отново проби до аутлинията и върна топката, но добавката на Роналдо отново бе спряна от защитник пред вратата.

В първите петнадесет минути на втората част Левски продължи да бъде по-активният отбор и седеше по-често в половината на Хебър, но реални опасности пред Игонен липсваха.

След почти час игра Николай Костов реши да направи промени в състава и извърши четири рокади накуп. На терена се появиха Жереми Петрис, Андриан Краев, Илиян Стефанов и Асен Чандъров, които замениха Патрик-Габриел Галчев, Асен Митков, Джавад Ел Джемили и Асими Фадига.

Първата по-сериозна опасност през втората част дойде чак в 73-ата минута, когато Левски пропусна добър шанс. Цунами качи топката на главата на Асен Чандъров, а той свали към непокрития Илиян Стефанов на границата на вратарското поле, чийто удар беше безкрайно неточен. Атакуващият футболист не уцели добре топката и не успя да я насочи в очертанията на вратата.

Когато вече всички очакваха срещата да завърши без попадения, настъпи и моментът на Левски, а именно - последната минута на добавеното време. В четвъртата такава топката беше изсипана към наказателното поле на Хебър, където Андриан Краев свали с глава за Роналдо, който от дъгата пред пеналтерията, нанесе удар от въздуха, получи се рикошет в Стефан Цонков, който не остави шансове за реакция на Игонен – 1:0. По този начин „сините“ стигнаха до нов инфарктен успех буквално в последните секунди.

FT  | ЛЕВСКИ – ХЕБЪР ПАЗАРДЖИК 1:0

1:0 Роналдо 90+4'