Българският шампион Лудогорец записа най-убедителната си победа от началото на сезона, след като попиля завърналия се в елита Локомотив София с резултат 5:0 във втория съботен двубой от петия кръг на efbet Лига. Вандерсон даде тон за головото шоу в 21-ата, а Доминик Янков удвои в 23-ата минута. В 51-ата Жосуе Са оформи класиката с красиво попадение, а след час игра Мавис Чибота реализира още един гол. Резервата Каули Оливейра оформи крайния резултат в 68-ата минута.

Ivan Ivanov / LAP.bg
31 снимки

"Орлите" излязоха с променен състав с оглед на предстящия реванш срещу Малмьо от плейофите в Шампионската лига. Въпреки това шампионите не показаха и грам колебание и показаха много хубави неща, с което не оставиха шансове на столичните "железначари". Победата можеше да бъде и още по-убедителна, но две попадения на Вандерсон бяха отменени през първата част.

По този начин Лудогорец вече има 9 точки в актива си и заема третата позиция, но тимът е с два мача по-малко. Локо София остава на девето място с 4 точки. За "орлите" предстои реванш с Малмьо идния вторник, а след това гостуват на друг новак - Пирин Благоевград. Локо София пък гостува на Арда идния уикенд.

Отзивите след двубоя:

Дамбраускас: Искахме да вземем бързо, това което ни трябва, вече мислим за Малмьо​

Иван Колев: Разликата в класите е огромна​

Чибота: Важно беше да бием за самочувствие преди Малмьо​

Срещата стартира в спокойно темпо, като първият удар дойде в шестата минута, когато Александър Александров стреля от свободен удар, но доста неточно.

Пет минути по-късно домакините имаха добър шанс да поведат. Вандерсон бе изведен от Георги Терзиев зад защитата на гостите отляво, след  което напредна към наказателното поле и шутира, но над напречната греда.

В 13-ата минута Вандерсон отбеляза във вратата на Локомотив Сф, но попадението не бе зачетено. Кирил Десподов получи отдясно, след което върна топката към наказателното поле, където Доминик Янков отигра за Вандерсон, а българският национал реализира. Флагът на страничния съдия бе вдигнат чак след атаката на „орлите“, а ситуацията беше разгледана със системата ВАР, която потвърди решението за нередовна позиция на Десподов.

Само три минути след това беше отменен втори гол за домакините. Отново Вандерсон вкара топката във вратата, след като бе изведен сам срещу Любенов, но и този път бразилецът бе в нередовно положение и попадението не бе зачетено.

Все пак, от третия опит в 21-ата минута, Вандерсон успя да открие резултата. Той получи топката от Мавис Чибота между двамата централни защитници на „железничарите“, обърна се и със силен удар по земята отбеляза за 1:0.

120 секунди по-късно Лудогорец вече имаше преднина от две попадения. Чибота получи пас отляво, влезе навътре от фланга, след като се справи с Красимир Милошев и Селсо Рапосо. Последва пас за непокрития Доминик Янков на границата на малкото наказателно поле и младокът не сбърка отблизо за 2:0.

В следващите минути „орлите“ продължиха да държат повече топката и контролираха темпото, но нови опасни ситуации пред Любенов липсваха.

Към края на поувремето Локо София погледна по-смело към вратата на Серджио Падт, но ударите на Мики Орачев и Селсо Рапосо бяха блокирани.

На почивката бяха извършени две промени в състава на Локо София. Карим Бухмиди и Октавио се появиха на местата на Илия Димитров и Александър Александров.

В 50-ата минута Лудогорец бе на косъм от трето попадение. Десподов центрира от свободен удар в наказателното поле, където Терзиев се измъкна зад защитата на Локомотив и стреля с глава, но Любенов спаси. Последва неточна добавка на Вандерсон.

Буквално секунди след това третият гол стана факт. Момент след предишната ситуация топката стигна до Кирил Десподов, който центрира отлично отдясно, а в наказателното поле място си бе намерил Жосуе Са, който с много силен удар разстреля Любенов за 3:0.

Лудогорец нямаше намерение да спира и стигна до ново попадение в 59-ата минута. Отново Десподов бе изведен зад защитата на столичните „железничари“, напредна отдясно в наказателното поле и комбинира с Мавис Чибота, който на празна врата се разписа без проблеми за 4:0.

Въпреки резултата шампионите продължиха да атакуват и това отново даде резултат в 68-ата минута. Чибота записа третата си асистенция тази вечер, след като намери резервата Каули Оливейра на скорост. Бразилецът овладя добре в наказателното поле и не остави шансове на Любенов с хубав диагонален удар – 5:0.

Гостите отправиха първия си точен удар в 78-ата минута, когато резервата Откавио проби добре в половината на Лудогорец, стигна до наказателното поле и стреля, но Падт изби. Топката стигна до Карим Бухмиди, който залъга Чибота и шутира в близкия ъгъл, но отново нидерландският страж изби в корнер.

Пет минути по-късно Лудогорец удари греда. Ихинио Марин опита хитро да изведе с гръб към вратата Дорин Ротариу и се получи макар и след рикошет в играч на Локомотив. Румънецът напредна на скорост, влезе в наказателното поле, залъга съперников играч и стреля, но топката се отби от напречната греда на Любенов.

До края на двубоя нови положения липсваха и Лудогорец се поздрави с голяма победа предиреванша с Малмьо в плейофите от Шампионската лига.

FT | ЛУДОГОРЕЦ – ЛОКОМОТИВ СОФИЯ 5:0

1:0 Вандерсон 21'

2:0 Доминик Янков 23'

3:0 Жосуе Са 51'

4:0 Мавис Чибота 59'

5:0 Каули Оливейра 68'

Стартови състави на двата отбора:

ЛУДОГОРЕЦ (4-1-4-1): 1. Серджио Падт - 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 32. Жосуе Са, 6. Шакил Пинас - 25. Стефан Баджи - 13. Мавис Чибота, 29. Дорин Ротариу, 64. Доминик Янков, 88. Вандерсон (к) - 11. Кирил Десподов

Старши треньор: Валдас Дамбраускас

ЛОКОМОТИВ СОФИЯ (4-2-3-1): 24. Александър Любенов - 14. Мики Орачев, 5. Георгиос Катсикас, 3. Марио Петков, 13. Селсо Рапосо - 22. Владимир Семерджиев, 26. Красимир Милошев (к) - 19. Илия Димитров, 7. Александър Александров, 44. Божидар Кацаров - 11. Раел Лолала