Левски записа четвърта поредна победа, след като надви трудно с минималното 1:0 Локомотив София в столичното дерби от 25-ия кръг в efbet Лига. Единственото попадение на стадион „Виваком Арена – Георги Аспарухов“ отбеляза Филип Кръстев в последните секунди на първото полувреме.

Като цяло „сините“ бяха по-добрият отбор на терена и успехът изглежда закономерен на фона на представянето на двата тима. Домакините пропуснаха още няколко изгодни положения, с които можеха да стигнат и до по-изразителен резултат, докато столичните „железничари“ не направиха нищо запомнящо, за да заслужат поне точката. Едва в самия край гостите потърсиха изравняването, но попадение на Карлос Франса беше отменено правилно заради засада.

LAP.bg
97 снимки

Събитията на терена обаче отстъпиха на тези по трибуните, където феновете на Левски бяха сериозно настървени по посока мажоритарния собственик Наско Сираков. Причината за това бе, че старши треньорът на тима – Станимир Стоилов, който беше аплодиран през целия двубой от около 6 хиляди фенове по трибуните, официално напусна клуба заради неразбирателство с ръководството. Това обяви самият той на пресконференцията след двубоя.

По този начин вторият престой на Стоилов начело на Левски завърши след 62 мача, в които отбора записа 34 победи, 16 равенства и 12 загуби. Мъри изведе отбора до триумф в турнира за Sesame Купа на България през миналия сезон, като това беше първи трофей във витрината на „сините“ от 13 години насам.

Въпреки това, с тази победа, Левски си върна четвъртото място от Локомотив Пловдив и събра 44 точки, докато Локомотив София остава на деветата позиция с 34 пункта. В следващия кръг „сините“ се изправят в голямото дерби срещу ЦСКА, ден след Великден, а столичните „железничари“ ще приемат Пирин Благоевград.

start-photo.bg
92 снимки

Станимир Стоилов избра следната стартовата единайсеторка, която беше и последна за него начело на Левски. Под рамката на вратата бе капитанът Пламен Андреев, а пред него в защита действаха Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, който замени наказания Ноа Сонко Сундберг и това бе единствената промяна от победата над Арда с 3:0 преди паузата, Хосе Кордоба и Цунами. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, а Ивелин Попов, Роналдо, и Уелтън действаха зад нападателя Рикардиньо.

Станислав Генчев пък заложи на Бабукар Гайе на вратата, а в защитата бяха Дейвид Малембана, Алан Диас и Матеус Роча. В средата на терена действаха Ивайло Найденов, Божидар Кацаров, капитанът Красимир Милошев и Юлиан Ненов. Антонио Вутов пък действаше зад двамата нападатели Станислав Костов и Карлос Франса, който се завърна след наказание на мястото на Димо Бакалов.

77 снимки

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Още преди началото на сблъсъка феновете на Левски направиха свовебразен протест спрямо процесите, които се случват в клуба от „Герена“. Всички знамена и транспаранти на стадиона преди дуела с „железничарите“ от привържениците на Левски бяха демонстративно обърнати наобратно, с което те заявиха позицията си след последните няколко дни и динамичните събития в техния клуб.

Собственикът Наско Сираков пък награди Мъри Стоилов със специална фланелка с №250 предвид неговите мачове в елита на България, които записа в Кърджали преди първия съдийски сигнал.

Срещата стартира с шанс за гостите, след като Карлос Франса спечели ъглов удар още преди да е изтекла и първата минута, но след неговото изпълнение беше извършено нарушение в атака.

На трибуните имаше повече емоции в началните минути, отколкото на терена, след като част от феновете на Левски започнаха обидни скандирания по адрес на мажоритарния собственик Наско Сираков, докато друга част от привържениците ги секна с освирквания.

„Сините“ изнесоха играта в предни позиции и изпълниха няколко поредни ъглови удара, от които обаче не последва пряка опасност за вратаря Бабукар Гайе.

Феновете на Левски в Сектор „Б“ бяха доста активни и издигнаха транспарант с текст: „Н.С – „пазител“ на акции, Мъри Стоилов - Пазителят на Левски!“.

В 23-ата минута дойде и първата реална голова ситуация в мача,  която бе на сметката на Левски. Андриан Краев се справи отлично в своята половина, отне топката, след което напредна по десния фланг и центрира към далечната греда за непокрития Уелтън, който овладя и стреля с външен фалц с десния крак, но не се наложи намесата на вратаря.

Минута по-късно последва нов шут, този път на Андриан Краев от дистанция по тревата, който бе точен, но без проблеми за Гайе.

"Сините" продължиха да натискат и в 29-ата минута гостите сбъркаха при изнасянето на топката, която беше отнета от Филип Кръстев, който напредна към наказателното поле и стреля ниско от дъгата пред него, но Гайе плонжира и улови.

Феновете на Левски продължиха да издигат интересни транспаранти, които бяха насочени към собственика Наско Сираков.

В 33-ата минута Уелтън проби по левия фланг, влезе в наказателното поле и шутира силно към вратата, но стражът на „червено-черните“ изби над гредата в корнер. Две минути след това Роналдо получи хубав диагонален пас на десния фланг, влезе в наказателното поле и върна топката за връхлитащия Краев фронтално срещу вратата, който шутира без забавяне, но отново Гайе изби.

Левски имаше нова отична възможност за попадение пет минути преди края на редовното време на първата част, когато „сините“ организираха отлична скоростна контраатака, при която Рикардиньо подаде за Уелтън, който тръгна от собствената си половина, превзе огромно пространство и след това изведе Ивелин Попов отляво в наказателното поле. Подаването обаче се оказа малко дълго и излезлият Гайе успя да блокира удара на ветерана.

Домакините успяха да вземат така важния аванс в резултата във втората минута от добавеното време на първата част след попадение на Филип Кръстев. Всичко тръгна от полузащитника, който подаде за Цунами вляво, а той пък комбинира с Уелтън. Бразилецът преодоля Юлиан Ненов, влезе отляво в наказателното поле и центрира ниско, но Гайе успя да избие с крак. Топката обаче попадна в непокрития Кръстев, който от около точката не му остави шансове с хубав удар в горния ляв ъгъл на вратата на гостите – 1:0.  Родният национал отиде директно при Мъри Стоилов със своите съотборници, за да отпразнува своето попадение №6 за сезона в първенството.

Десет минути след старта на втората част Цунами отправи мощен шут от дистанция, който обаче профуча над гредата на Гайе.

В 65-ата минута Краев стреля директно от пряк свободен удар от над 25 метра, който беше точен, но гамбийският вратар на Локомотив успя да избие.

Привържениците на „сините“ пък почти през цялото време неуморно скандираха името на Станимир Стоилов, който пък не пропускаше да поздрави феновете от скамейката.

46 снимки

Като цяло през втората част домакините държаха контрола върху топката и не допускаха много атаки на Локомотив, които в последните минути на мача опитваха да наложат нещо като натиск.

Пет минути преди края на редовното време Уелтън напредна отляво в половината на Локомотив, влезе в наказателното поле и стреля към далечния ъгъл, но не уцели по най-добрия начин топката, която излезе в аут.

Буквално в последната 90-ата минута Левски оцеля, когато  гостите вкараха топката във вратата на Пламен Андреев, но попадението беше отменено заради засада. При ситуацията кълбото беше центрирано от корнер в наказателното поле, където играч на „железничарите“ игра с глава, а на първа греда Карлос Франса засече в близкия ъгъл, но веднага беше вдигнат флага за засада. Системата ВАР потвърди решението.

До края на срещата Левски удържа натиска на Локомотив и заслужи успеха в дербито, след което старши треньорът на "сините" - Станимир Стоилов, обяви, че официално напуска клуба.

FT ⚽ | ЛЕВСКИ – ЛОКОМОТИВ СОФИЯ  1:0

1:0 Филип Кръстев 45+2'

Отменен гол: Карлос Франса (Локомотив София) 90'