Изпълнителният директор на ЦСКА – Радослав Златков, даде пространно интервю за „24 часа“, в което говори за процесите в клуба. Той заяви, че стои плътно зад старши треньора Александър Томаш и екипа му и добави, че зимната селекция на „червените“ се подготвя, като е възможно да има и изходящи трансфери. Златков разкри и докъде е стигнал строежът на новия стадион "Българска армия".


– Как ЦСКА ще се превърне в успешна бизнес структура и какви срокове сте си поставили?

– Мога да дам следния аналог – с реконструкцията на стадиона. За да реконструираме стадион, който е изграден преди 65 години, има нужда да се започне от основите. Да се подменят страшно много неща, да се изградят здрави основи, върху които след това да се сложат основните фундаменти. И върху тези основни фундаменти да бъде здраво поставена институцията ЦСКА, съответно – нашият стадион. По абсолютно същия начин е и във всяка една бизнес структура и в клуб като ЦСКА. Ние имаме нужда да променим, да обновим много неща, да ги модернизираме. Цялото това нещо изисква време. Тръгва се от основата, махат се нещата, които са остарели, които в момента не са актуални. Не казвам грешни, казвам “които не са актуални, които имат нужда от промяна”. И когато се направят здравите основи, когато се поставят здравите фундаменти, около тях започва да се гради. Всяка структура зависи от хората. Просто трябва да се поставят правилните хора на правилното място. На тях трябва да им се поставят правилни цели. Те трябва да бъдат мерими по един видим и транспарантен начин. И тогава нещата ще се получат.

Винаги ще давам паралела с телекомуникационната индустрия. Защо в телекомуникационната индустрия ние сме номер едно? Номер едно в Европа, четвърти в света. Тази здрава основа на конкуренция, която е създадена между операторите в България, реално погледнато не позволява на общото качество да падне. И затова е на световно ниво. Там не е инвестирано повече, отколкото в Западна Европа или даже в Централна Европа. Там има едни нормални бюджети като на всички други оператори. Само че резултатите са постигнати. И основната разлика идва от хората. Съвсем друг е въпросът откъде идват хората. Защото трябва да се направят инициативи за коопериране с университетите, подпомагане на университетите и вдигането на тяхното ниво с много точна кооперация между бизнеса, в случая – клубовете, и университетите. Работата с обществеността, защото има много хора, които могат да подпомогнат всички тези процеси. Така че връщането и поставянето на клуб като ЦСКА на европейско ниво изисква страшно много работа. Изисква работа от всички. Изисква да се правят правилните неща с техните приоритети в подходяща последователност. И най-вече – трябва време. И това не го казвам като нещо, което да се вземе за оправдание. Ако прекалено много се бърза, ако само един от фундаментите не е правилният или не е с нужното качество, след време няма да има така нареченото устойчиво представяне. Просто институцията няма да е толкова стабилна. Това са фундаменти, които са валидни както за футболен клуб като ЦСКА, така и за всеки нормален бизнес от този порядък.

- Стадиона го виждаме. Ако там градежът става пред очите ни, изграждането на основите, за които говорите в бизнес структурата, футболната структура ЦСКА, там може би вие и по-тесен кръг от хора виждате на какво ниво е в момента. На какво ниво е? Има ли изкоп? Сложени ли са някакви основи в тези месеци?

– Основи се полагат непрекъснато. Нещата, които не са видими, са точно тези, които разказвам. Работата започна от първия ден. С поставяне на правилните цели, с правене на планове – краткосрочни и дългосрочни. С вадене на правилните мерители, KPIs (ключов показател за ефективност – б.а.). С попълване на скамейката. От специалисти от различни области с различни компетенции. С правилните партньори, защото ние не можем да извършим всичко сами, а и не е редно. Натоварването не е линейно, не е постоянно. В моменти има пикове, защото ние не изграждаме само стадиона. Ние модернизираме базата в Панчарево, планираме академията. И то не само като инфраструктура, което е изключително важно, защото тази инфраструктура ще стои после десетилетия и тя трябва да има нужните функционалности, за да бъде максимално ефективна и да материализира това, за което е създадена, да е този здрав фундамент. Но има един невидим фундамент, който стои отстрани. Това е фундаментът на правилните методологии, които трябва да се използват в академията. После – правилният треньорски щаб, правилният персонал, подпомагащ треньорския щаб, психолози, терапевти и така нататък. Въобще – пирамидата по различните направления. Пирамидата, тръгвайки от А отбора в спортно-техническата част, пирамидата в търговско-маркетинг частта, пирамидата в управлението на инфраструктурни проекти, пирамидата в методологиите, които трябва да се използват за различните направления. Работата е страшно много. Това е айсберг, на който видимата част е много малка. Тя основно е представянето на А отбора. Това, което е скрито, всъщност е основното. То е невидимо, но съществено. Работи се страшно много, и то от абсолютно всички хора в клуба. Има неща, които се променят. Има наследени неща, които са добри, и не трябва да се променят само заради самата промяна. Но всичко се прави спокойно, целенасочено, със здрава мисъл, така че да се постигнат максимално бързи резултати. Аз не съм човек на резките движения, които са само в името на движението. Да покажем, че правим някаква промяна. Аз съм ориентиран към резултата. И той ще дойде. Въпрос на време.

– По изграждането на новия стадион “Българска армия” се наблюдава напредък, да не кажа, че дори се създава впечатление, че нещата се случват по-бързо от планираното. Има ли шанс още в края на 2025 г. феновете на ЦСКА да получат най-добрия подарък? Какъв е реалистичният най-добър план?

– Стадионът ще бъде готов през първата половина на 2026 година. Просто се изисква нужното технологично време. Естествено, ако може да го построим по-бързо, ще го направим. За мен по-важното нещо е да се спазят сроковете, да се спази нужното ниво на качество, на технологии, да има нужната съпътстваща инфраструктура като системи за достъп, електрообезпечаване, удобство за феновете, ресторанти, музей… Това е страшно много работа. В момента всичко се изпълнява по планове и най-важното, което правим, е, че сме абсолютно транспарантни за обществеността. Всички виждат, че ние не заблуждаваме. Естествено, спазвайки всички правила на сигурност, но на регулярни порции информираме обществеността. И е видимо, че нещата се случват по правилния начин, спазвайки всички норми.

– В кадрови аспект има ли още остарели неща, които трябва да бъдат сменени? В момента, в който вие станахте изпълнителен директор, като че ли се ширеше общо мнение – че има прекалено много ръководители. Като че ли имаше очакване за още “резки движения”, каквито казахте, че не предпочитате. Има ли нещо в тази посока, което би било добре да се промени в името на ЦСКА?

– Поех един ангажимент. Аз за миналото няма да говоря. Ще говоря само за бъдещето. По принцип аз съм човек на промяната. Промени ще има. Гарантирам ви, промени ще има. Който се движи бавно или стои на едно място, той изостава от конкуренцията. Промените ще идват последователно. Те ще са обмислени. Те ще са целенасочени. Те ще са с причината, която основно се търси – подобряване на работата и повишаване на добавената стойност към клуба. И промени ще има в абсолютно всички посоки. А то така е било и във всеки един от предишните ми бизнеси.

– Тоест никой да не се чувства сигурен, но всеки да се стреми да се движи напред заедно с останалите компоненти от машината, за да продължи да бъде част от клуба?

– Ще го перифразирам. Не никой да не се чувства сигурен, а всеки да се чувства сигурен, ако има много високи стандарти на работа, много високи цели, които си е поставил, много високи морални норми, които трябва да следва. Тогава целият екип се движи напред. И това е формулата на успеха, която винаги съм следвал в предишните си бизнеси и инициативи. И тя е доказана форма на успех. Така че не е въпросът, че някой трябва да се чувства застрашен, а по-точно свободен да твори, свободен да доставя, свободен да постига, свободен да подпомага своите вътрешни партньори, свободен да не го е страх да се конкурира с най-добрите, да си поставя високи цели, които обаче да са постижими. Затова една от стратегиите, които бях написал в предишните ми проекти, се казва “Стратегия Сергей Бубка”.

Летвата непрекъснато се вдига. Непрекъснато се подобряват рекордите. Това ще го направим. Няма да познаем клуба, като се обърнем назад след години. Да, трябва да се катерим стъпало по стъпало нагоре към върха. Не може да прескочим етажи. Ако някой знае как се прескачат етажи и това е устойчив модел, веднага съм готов да чуя външно ноу-хау. Поне според моя опит такова нещо не съм виждал. Въпросът е да имаме ясна цял, да имаме правилните изпълнители, да имаме мерители, така че във всеки момент да знаем къде сме. Корекции по пътя ще се правят. Никой в процеса на изпълнение не е абсолютно сигурен дали няма да повлияе някой външен фактор. Въпрос е тези промени да се правят обмислено, спокойно, без емоция.

– Ако минем към чисто футболната част, там няма как без емоция. Последният мач за 2024 година беше своеобразно олицетворение на този полусезон, на месеците от лятото до сега, включително и периода, от който вие сте начало на процесите в клуба. От 0:2 във Варна ситуацията изглеждаше доста трагична. После се появи надежда. Стигна се до положителен резултат, но притесненията останаха… Как вие видяхте победата за купата срещу “Спартак” от 0:2 до 3:2 и бихте ли направили подобен аналог?

– На мен мачът много ми хареса, защото аз не съм запалянко и не го гледам емоционално. Естествено, вълнувам се. Аз гледам от бизнес, от юридическа гледна точка, но не и от спортно-техническа, не съм такъв експерт и нямам амбицията да съм въвлечен в тези процеси. От гледна точка обаче на резултат – страшно много ми хареса. Продължаваме в много важен турнир за нас. От гледна точка на шоу, ако футболът е шоубизнес, мачът беше невероятен. Мачът беше красив, беше изпълнен с емоции и за двата състава. И съм сигурен, че когато си победител в един такъв мач, изглеждаш удовлетворен. Защото хем е бил красив, хем е бил емоционален, хем ти си победител. Така че за мен това е един много добър мач.

– Феновете обаче не харесват, че ЦСКА е на 8-о място в първенството. Макар да сте още по пътя на развитието към целите и към върха, имате ли притеснения от факта къде се намира ЦСКА сега?

– И на мен не ми харесва да сме на 8-о място. Не ми харесваше и на 14-о да сме, където бяхме, когато се захванах с тази инициатива. На мен и на второ място няма да ми харесва. Но тук не е въпросът на нас какво не ни харесва, въпросът е как да го подобрим и колко устойчиво е то, когато го подобрим. Това е процес. Изисква време. Изисква не само най-добрите играчи с технически възможности. Изисква правилните играчи за екипа. Всички казват, че победата на игрището се извоюва извън игрището. Имаме страшно много работа в страшно много посоки. Резултатите ще дойдат. Първоначално естествено е да има пикове, да има спадове. Докато се стигне до модел, в който има постоянно градивно развитие, трябва да се свърши много работа. Извън игрището. А и на самото игрище. Работа има. Ще преживяваме интересни моменти. Ще преживяваме победи. Ще има и загуби. Но въпросът е да имаме здравия екип, който да не бъде разклатен от моментни проблеми. Който може да намери правилното решение в името на ЦСКА. Единият от стълбовете ни е точно този екип. Единият стълб е историята ни, единият е инфраструктурата ни, единият са легендите ни, но най-важното, това, което крепи всичко, е “червената” общност.

– Какъв е вашият коментар за Александър Томаш и екипа му, генерално за влиянието му върху процесите в клуба до момента?

– Не мога да правя спортно-технически коментар просто защото не съм експерт. Но като мениджър аз стоя здраво зад Александър Томаш и екипа му. И защо стоя здраво? Първо, защото не е редно треньорите да се сменят толкова често. Те имат нужда от време, за да работят, за да създадат стабилност в отбора, за да участват пряко в промените в отбора, за да наложат начина и правилата, които те смятат за правилни. За да се постигнат резултати, трябва да има стабилност. Смяната на толкова много треньори за последните години показва неувереност и липса на готовност да се срещнат и да се преборят трудностите. Смяната на треньор непосредствено след трудности, с които се сблъсква отборът, не е решение. Той има нужда от подкрепа. И моята подкрепа я има.

Александър Томаш в момента е натоварен с много сериозни цели, очаквания. От друга страна, той е лицето – преди, след мачове, по време на пресконференция. Не са лесни мачовете. Вижда се, че резултатите невинаги са тези, които се очакват, даже срещу отбори, които най-вероятно са спортно-технически по-слаби от нас. На първата пресконференция казах, че мечтая да спечелим първата титла след първия сезон на новия стадион. Придържам се към тези очаквания.

– Какви са краткосрочните реалистични цели, поставени в момента на идването ви в ЦСКА?

– На мен краткосрочни цели не са ми поставени. На мен са ми поставени дългосрочни цели.

– Какви са краткосрочните цели, които вие поставихте? Ако върхът на пирамидата е първият отбор, а най-видими са резултатите, “червената” общност има очаквания сезонът да бъде спасен със спечелване на купата на България…

– Ще бъде много добре, ако бъде спечалена купата на България, но все пак това е едно турнирно съревнование. Дали ще стане, при положение че си зависим от един мач или втори мач, не мога да кажа. Целта, която е поставена в момента пред нас, е да изградим силен отбор, който да бъде конкурентен в бъдеще. Целта, която е поставена пред нас, е да изградим стадиона и да спазваме сроковете и плановете, които сме гарантирали в бизнес плана, да реконструираме базата на Панчарево, да изградим детско-юношеската школа и да създадем устойчив модел. Това изисква време.

– Колко нови футболисти сте си поставили за цел да бъдат привлечени? Какво е поставил Александър Томаш като изисквания за трансфери, за да може процесът да продължи по най-добрия начин през втория полусезон?

– Селекцията е в подготовка. Чакаме отварянето на зимния трансферен прозорец. Не мога да коментирам в момента. Знам, но не мога да коментирам колко, на какви постове, какви профили, колко вече са селектирани. За мен е нормално това да се разбере, след като договорите с футболистите са подписани.

– Ще има ли достатъчно средства, за да се осъществят всички желания?

– Средства ще има. Въпросът е първо да дойдат правилните желания. Все пак осъществяването зависи и от желанието на футболиста – дали ще дойде в нашето първенство. А когато сравняваме нашето първенство с други европейски първенства, най-вероятно някои от футболистите няма да имат такива желания. После този процес трябва да се гледа в перспектива. На каква възраст е футболистът, какъв интерес има за потенциални бъдещи трансфери, доколко полезен ще бъде в момента в отбора, как ще може да се надгради. Също така – не могат да се направят прекалено големи стъпки в това надграждане, всичко трябва да бъде последователен процес. Също така най-вероятно ще има и изходящи трансфери. Защото има интерес и към наши футболисти. Но това е нормален процес за един футболен отбор.

– Нека разгледаме примерна ситуация – ако дойде многомилионна оферта за любимеца на феновете Годуин Коялипу, за когото има коментари за свързаност между неговата ефективност и добрите резултати на ЦСКА… Та ако дойде много добра оферта за клуба и трябва да сложите от едната страна на везната финансовото измерение, а от другата – това, което сте тръгнали да градите като резултати в по-дългосрочен план, кое би натежало? Кое бихте избрали?

– Ако го гледаме в перспектива, за мен общото представяне на отбора е най-важно. Второ – зависимости от един играч отбор като ЦСКА не би трябвало да има. Трябва да има алтернатива на играча. Трето – поне за мен и без да съм специалист, трябва да бъдат налагани и български играчи. Да бъдат създавани, налагани, развивани. Обществеността трябва да е готова, че първоначално представянето им няма да бъде винаги на топниво, то ще търпи определени колебания, но в името на създаването на тези футболисти ние трябва да сме толерантни към тях. Така че въпросът е много по-комплексен. Зависи от потенциалните цели за зимния трансферен прозорец. Това е въпрос с отворен отговор.

подкрепя българския спорт