Отборът на ЦСКА стартира с поражение авантюрата си в групите на Лига Европа, след като „червените” бяха победени от румънския шампион ЧФР Клуж на стадион „Васил Левски” с 0:2. И двата гола за румънците паднаха през второто полувреме, след като груба грешка в защита на българите и Марио Рондон откри резултата в София след 52 минути игра. В 74-ата минута пък Чипреан Деак удвои актива на „железничарите” от северната ни съседка след спорна дузпа, дадена от турския съдия Халим Емер. ЦСКА изигра много силно първо полувреме, в което тотално доминираше над съперника си, но попадение във вратата на Балгардеан не дойде. През второто част някак причудливо тимът се прибра в своята половина с надежда да играе на силна контраатака срещу "железничарите", но опитът им не сполучи и това доведе до поражението.

По този начин „червените” се намират на последното място в групата си след първите изиграни мачове от Лига Европа, след като в другия мач от групата Рома надви Йънг Бойс.

Отзивите след края на мача:

Белчев: Клуж игра това, което очаквахме, мачът беше равностоен

Йомов отдаде загубата на липса на късмет, видя позитив

Сакалиев не е видял желание за победа от ЦСКА срещу Клуж

Петреску: Йомов ме впечатли, а нас съдиите винаги ни режат

100 снимки

Белчев разположи своите в схема 4-2-3-1. Пред вратаря Бусато започнаха квартетът Вион, капитанът Вальо Антов, Юрген Матей и Брадли Мазику. Юнус Санкаре се бе оправил от травма и подпомагаше Георги Йомов и новият Жером Синклер, от които трябваха да идват пасовете към Али Соу.

Опорни халфове пък бяха Амос Юга и Тиаго Родригес.

Дан Петреску излезе с опитен състав в София, като атаката на "железничарите" ще е водена от Дебелиух и Рондон.

Първият шанс в мача бе за ЦСКА. Юнус Санкаре опита удар от средна дистанция, но Винисиус от Клуж блокира. Секунди по-късно Георги Йомов получи вляво на наказателното поле на румънците и стреля силно по диагонала с десния крак, но Кристиан Балгардеан блокира опита на звездата на "червените". След пет минути игра десният бек Тибо Вион центрира добре отдясно към Синклеър, но юношата на Ливърпул не намери добре топката с глава и тя отиде аут.

В шестата минута вратарят на Клуж Балгардеан допусна да бъде пресиран от Соу и нападателят на ЦСКА отне топката до аутлинията. Гамбиецът не понечи да стреля с левия крак и шутира с десния, но стражът на гостите блокира опита на Соу. В десетата минута Юнус Санкаре стреля с левия крак пред наказателното поле на Клуж, но Балгардеан улови.

В 14-ата минута и дефанзивният халф на ЦСКА - Амос Юга, опита своя късмет с далечен удар, но и той излетя аут. В 19-ата минута Чиприан Деак комбинира успоредно пред наказателното поле на ЦСКА с Константин Паун. Халфът стреля с десния крак, а топката се отби в тялото на Матей и прелетя над напречната греда на Бусато. След корнера пък имаше опит за удар от бранител на Клуж, но бе маркирана засада.

В 24-ата минута правещият дотук много силен мач за българите - Тибо Вион, центрира доста умело отдясно към първа греда на Клуж. Там Соу засече топката с глава, но Балгардеан отново спаси. След половин час игра халфовата линия на ЦСКА закъсна да се върне и Клуж направи бърза акция чрез Паун. Той стреля отдясно, но прекалено слабо за стандартите на Бусато.

Втората част Стамен Белчев реши да върне отбора си в по-задни позиции, което му струваше скъпо в 53-ата минута. Тогава Клуж след няколко нападения стигна до корнер. Именно от него падна първия гол в мача, след като Марио Рондон отблизо матира отбраната на българите - 0:1 за Клуж.

ЦСКА Клуж Лига Европа

източник: Антон Узунов

ЦСКА заигра по-активно и в рамките на 60 секунди Али Соу опропасти две страхотни нападения на домакините. Първо в 67-ата гамбиецът не успя адекватно да продължи наглед елементарен пас от средата надясно, където абсолютно сам в половината на Клуж беше Георги Йомов. Миг по-късно Санкаре изведе страхотно нападателя на "червените", който си поведе кошмарно топката и пропусна шанса да излезе "очи в очи" с Балгардеан.

В 72-ата минута реферът от Турция отсъди доста спорна дузпа за гостите от Румъния. Амос Юга и Дебелюх влязоха в единоборство, като и двамата се държаха, а в крайна сметка Дебелюх повали с дясната си ръка Юга, след което последва сигнала на рефера. Зад топката застана Чипреан Деак, който прати топката в десния ъгъл на Бусато – 0:2.

До края на срещата на "Васил Левски" зрителите не видяха нищо интересно от двата клуба, като Клуж надви българския вицешампион с два гола разлика. В следващото разиграване ЦСКА има гостуване на италианския гранд Рома, докато Клуж приема швейцарския шампион Йънг Бойс.

Съдия: Халил Умут Емер (Турция)

Стадион: "Васил Левски" (София)

Стартовите състави:

ЦСКА (4-2-3-1): 1. Густаво Бусато – 15. Тибо Вион, 26. Валентин Антов (к), 2. Юрген Матей, 18. Брадли Мазику – 21. Амос Юга, 20. Тиаго Родригес (80' - 10. Стефано Белтраме) – 30. Георги Йомов (80' - 7. Енрике Рафаел), 13. Юнус Санкаре (71' - 23. Ахмед Ахмедов), 24. Джером Синклер (63' - 14. Жул Кейта) – 22. Али Соу

резерви: 25. Димитър Евтимов, 3. Жеферсон, 7. Енрике Рафаел, 10. Стефано Белтраме, 11. Петър Занев, 14. Жул Кейта, 17. Адалберто Пеняранда, 19. Иван Турицов, 23. Ахмед Ахмедов

Треньор: Стамен Белчев

ЧФР Клуж (4-3-3): 34. Кристиан Балгардеан - 16. Матео Сушич, 55. Пауло Винисиус, 3. Андре Бурчъ, 45. Марио Камора (к) - 10. Чиприан Деац, 28. Овидиу Хобан, 8. Дамян Джокович - 7. Адриан Пъун - 99. Марио Рондон, 22. Габриел Дебелюх

резерви: 12. Гжегож Сандомиерски, 4. Кристиан Манеа, 9. Билел Омрани, 11. Микаел Перейра, 13. Денис Чоботариу, 14. Ясмин Латовлевичи, 27. Александру Кипчиу, 77. Якуб Войтуш, 92. Мике Сестор, 94. Кътълин Иту, 96. Джока, 98. Николае Кърнац

Треньор: Дан Петреску