Младежкият национален отбор на България спечели безпроблемно срещу този на Естония с 3:0 в последния си мач от квалификациите за Европейското първенство през 2021 година. Лъчезар Котев откри с бомбен изстрел в 28-ата, а само две по-късно Ертан Томбак удвои. Калоян Кръстев оформи класиката в 88-ата минута, с което оформи и крайния резултат.

Въпреки победата обаче, "лъвчетата“ не успяха да стигнат до заветната цел, след като Полша надви Латвия с 3:1 и остана на втората позиция в класирането в група 5. По този начин България продължава да чака първо участие във финален кръг при младежите от пролетта на 1990 година. "Трикольорите" остават на третата позиция в групата с 18 точки, с две по-малко от "Дружина полска".

Антон Узунов
68 снимки

Отзивите след двубоя:

Сашо Димитров: Горд съм с момчетата, но има горчивина

Котев: Има разочарование​

„Трикольорите“ започнаха срещата настървено и още в първите минути се настаниха в половината на своя опонент.

Първият удар към една от двете врати отправи Виктор Попов в третата минута, но над вратата на Карл-Ромет Ньом.

България U21 - Естония U21 / Квалфикации за Европейско първенство 2021, 17.11.2020 г.

източник: Антон Узунов

Три минути след това Здравко Димитров показа добра техника отляво в наказателното поле и шутира, но в ръцете на Ньом. Секунди след това гостите сбъркаха в изнасянето на топката, което позволи на Попов да напред отляво в пеналтерията и опита удар в близкия ъгъл, но отново вратарят на Естония спаси.

В осмата минута Артур Улиянов пробва изстрел, но доста неточно.

В 14-ата минута Калоян Кръстев се извиси над защитниците на гостите и засече с глава центриране на Димитров отляво, но покрай вратата.

Десет минути след това естонците стигнаха до най-чистата ситуация до момента. Капитанът Маркус Пум стреля отлично от пряк свободен удар от дъгата на наказателното поле, но Даниел Наумов показа прекрасен рефлекс и отрази удара.

В 28-ата минута „лъвчетата“ поведоха. Лъчезар Котев получи топката в половината на Естония, напредна и с бомбен шут от около 35 метра намери горния десен ъгъл на Ньом, който остана безпомощен – 1:0.

Само 120 секунди по-късно резултатът бе удвоен. Крайният бранител Ертан Томбак се включи отляво и комбинира с Илиан Илиев-младши, който пък върна топката за левия бранител. Томбак стигна до нея почти до аутлинията, но успя да мушне покрай вратаря Ньом за 2:0.​

В 36-ата минута Илиев-младши получи пред наказателното поле и стреля силно, но над вратата на гостите.

Минута преди края на първата част Естония пропусна златен шанс да намали резултата. Хенри Валя получи Стейн Рейнкорт отдясно в наказателното поле и стреля опасно, но Наумов изби. Топката обаче стигна до Рейнкорт, който от точката за дузпа направи непростим пропуск, пращайки я над вратата.

В началните минути на втората част двата тима си размениха по един неточен удар. За България Асен Чандъров бе неточен, докато Валя не уцели вратата за естонците.

Темпото на игра спадна в минутите до 65-ата, като нашите момчета владееха инициативата, но опасностите пред двете врати липсваха.

В 68-ата минута беше извърша двойна промяна в нашия тим. Иван Тилев замени Асен Чандъров, докато Мартин Минчев смени Станислав Иванов.

В 75-ата минута Рейнкорт стреля от близка дистанция, след като навлезе отляво в наказателното поле, но Наумов изби.

Две минути след това резервата Мартин Минчев пое топката по десния фланг и шутира фалцово извън наказателното поле, но покрай вратата на Естония.

Малко след това отново Валя опита рефлекса на Дани Наумов след силен изстрел от пряк свободен удар, но стражът на ЦСКА 1948 отново бе на висота.

Десет минути преди края Станислав Работов беше заменен от Милен Стоев.

Две минути преди края на срещата Димитров опита да отбележи от пряк свободен удар, но вратарят на гостите изби в корнер. Отново Димитров се зае с изпълнението и центрира в наказателното поле, където Калоян Кръстев се извиси и с глава заби топката във вратата на Ньом за трети път, с което оформи и крайния резултат.

FT  БЪЛГАРИЯ U21 - ЕСТОНИЯ U21 3:0

1:0 Лъчезар Котев 28'

2:0 Ертан Томбак 30'

3:0 Калоян Кръстев 88'

Стартови състави на двата отбора:

БЪЛГАРИЯ U21 (4-3-3): 1. Даниел Наумов (к) - 3. Ертан Томбак, 2. Андреа Христов, 5.Станислав Работов, 6. Виктор Попов - 14. Асен Чандъров (8. Иван Тилев 68'), 22. Илиан Илиев-младши, 21. Лъчезар Котев, 10. Станислав Иванов (19. Мартин Минчев 68'), 7. Калоян Кръстев, 11. Здравко Димитров

Селекционер: Александър Димитров

ЕСТОНИЯ U21 (4-4-1-1): 1. Карл-Ромет Ньом - 5. Марк Едур, 18. Магнус Вилота, 2. Маркус Сепик, 13. Расмус Саар - 7. Артур Улиянов, 8. Маркус Пум (к), 10. Михеал Ярвисте, 15. Матиас Манилаан - 23. Хенри Валя - 4. Стайн Рейнкорт

Селекционер: Игор Принс