Министър Красен Кралев коментира устройствения план на Борисовата градина, който касае Националния стадион “Васил Левски” и стадион “Българска армия” и заяви, че в представения от Столична община устройствен план са допуснати доста неточности в Плана за регулация относно урегулираните поземлени имоти.
Това се случи по време на инспекцията на ремонта на спортната зала към СУ “Иван Вазов” в Своге, а министърът на младежта и спорта Красен Кралев отговори на още журналистически въпроси по актуални спортни теми.
"Имоти, които са държавна собственост, са включени в съсобственост с други имоти, без за това да е дадено съгласие, смесва се частна и държавна собственост. Не е решен и транспортният достъп до имотите и прилежащата инфраструктура", пишат от Пресслужбата на спортното министерство.
“Този план е изготвен, без да се съгласува с Министерство на младежта и спорта (ММС). Ще заявим нашите възражения пред Национална агенция по градоустройство. Ако не се приемат, планът ще бъде обжалван пред Софийски административен съд, след това пред Върховния административен съд, защото има сериозно разминаване между нашите планове за развитие на спортната инфраструктура в Борисовата градина и това, което този план предлага”, заяви спортният министър. Той подчерта, че планът е трябвало да бъде съгласуван с ММС преди да се направи, защото Министерството е един от най-големите собственици на имоти в Борисовата градинa.
“Под ръководството на ММС са Националният стадион "Васил Левски", стадион “Българска армия”, тенис зала "София", столичен колодрум "Сердика", бившия стадион "Юнак“ и тенис комплекс “Академик”. За нито един от тези имоти Планът за регулация не е отредил самостоятелни урегулирани поземлени имоти. Ако бъдат обособени такива, ще може да се дадат и конкретни параметри за застрояване, съобразени с необходимостта за развитието на спортната ни база. Ако не се построят нови съоръжения, съществуващите в момента няма да бъдат годни за провеждане на спортни събития съвсем скоро”, каза Красен Кралев.
ММС подкрепя проекта за нов модерен стадион на територията на стадион “Българска армия”, но при тези параметри на устройствения план този проект не може да бъде реализиран. Същото се отнася и за стадион “Юнак” и колодрум “Сердика”.
“Много сериозна дискусия трябва да се проведе за спортните съоръжения в Борисовата градина. Потребностите на София са големи и не трябва да се ограничава реконструкцията на сега съществуващите съоръжения”, категоричен бе спортният министър.
Красен Кралев изрази убеденост, че архитектите ще се съобразят с предложенията на ММС, защото спортните обекти в София са от национално значение и се ползват от български граждани от цялата страна.
На въпрос, свързан с изграждането на нов стадион в Пловдив, министър Кралев заяви, че има много работа по подготовката на кандидатурата на България, Сърбия, Гърция и Румъния за домакинство на първенство по футбол. “Пловдив е един от градовете, които се обсъждат, заедно с Бургас, Варна и София”, добави Кралев.
По думите му, обединението между клубовете е похвално. “Радващо е, че има обединение между клубовете. Пловдив даде пример как общността трябва да бъде обединена в желанието си за изграждане на нови спортни съоръжения. Решени сме да положим максимални усилия за обновяването на футболната инфраструктура”, каза още той.
Относно това, че Националния стадион “Васил Левски” създава затруднения с движението в центъра на София Красен Кралев коментира, че изграждането на нов национален стадион е част от програмата за кандидатурата ни за Европейското и за Световното първенство по футбол. По думите му, разговорите със Столична община за локацията на новото съоръжение все още продължават.
Коментирай