Заместник изпълнителният директор на БФС Павел Колев внесе яснота относно приликите и разликите на ситуацията в ЦСКА и шотландския гранд Глазгоу Рейнджърс.
„С примера с Рейнджърс се спекулира много. Бъдете по-коректни. Колкото има общи неща, но има много съществени разлики. По този начин създавате информационен вакуум. Двата клуба нямат сетива за промените в лицензирането, финансовия феърплей и се държат като Титаник. Местят столове по палубата, вместо да запушат пробойните. Рейнджърс е с 135 милиона паунда задължение. Един от двата гранда от Шотландия. Има изкупуване от фирма на членството на Рейнджърс и изкупуване на историята от същата фирма. Изкупуване на активите и на пасивите. Процесът трае изключително дълго. Преговорите с шотландската ФА отнемат месеци. Подписани са 10 споразумения между фирмата и федерацията. Фирмата Севко предоставя ясни документи за своята собственост, структура и бизнесплан, бюджет и други неща. Фирмата се задължава да изплати абсолютно всички задължения към футболното семейство. Това нещо тук не се случва. Нищо такова не ни е предоставено за разглеждане. Фирмата Севко се съгласява с 12-месечно трансферно ембарго и всички глоби се поемат от тях. Тя се съгласява да уреди всички футболни задължения – клубове и асоциации“, коментира Колев.
"Кажете ми какво е общото между Рейнджърс и ЦСКА? За да запази историята си, Рейнджърс трябва да изплати и дълговете си. Рейнджърс изплаща заплати през една вратичка, като това не са заплати, а заеми и така спестяват пари. Този балон се спуква и данъчните служби завеждат дело срещу Рейнджърс за около 40 милиона паунда. Рейнджърс спечели първото дело, но има обжалване. Но това няма общо между задълженията на ЦСКА към НАП и тези. Заплати се плащат като заеми под формата на тръст, за да не се плащат данъци и осигуровки“, каза още той.
Борислав Попов допълни по темата: „Случаят Берое и Рейнджърс са по-специфични ситуации. С две думи за Берое. ПФК Берое е стартирала процедура по несъстоятелност, назначен е синдик. Той е започнал да изпълнява задълженията си. Появява се друго дружество с молба за синдика и новото дружество, с което част от футболните права са продадени с договор на новото дружество. На базата на това новото дружество е правоприемник и в резултат на това има решение на съда и оценка на синдика спрямо новото дружество.“
5Коментара