Отборите на Чикаго и Оклахома постигнаха първи победи в сериите на плейофите на Националната баскетболна асоциация срещу победителите в редовния сезон. Чикаго успя да надвие Кливланд със 108:106, докато Оклахома удари Лейкърс със 101:96. Така двата отбора, заемащи последните места в своите конференции за втората фаза, намалиха пасива си на 1-2.

Кевин Дюрант отново възвърна добрата си форма, вкарвайки 22 точки и спечели 19 борби при успеха на Оклахома. Ръсел Уестбрук пък завърши с 23 и стана най-резултатният играч на Тъндър. Всъщност Дюрант и Уестбрук вкараха всичките 10 точки в края на мача, когато тимът им изкова победата. 13.5 секунди преди края на мача Лейкърс опита да се върне в битката, след като намали пасива си само на 2 точки- 96:98, но три последователни успешни опита от наказателната линия решиха нещата в полза на домакините. Оклахома Сити приема и четвъртата среща от серията, която ще се играе в събота.

За Лейкърс звездата им Кобе Брайънт вкара 24 точки, а Пау Гасол се отчете със 17 точки и 15 борби.

В Чикаго домакините поведоха в един момент срещу Кливланд с внушителните 21 точки разлика, което се оказа решаващо за крайната победа 108:106. Дерик Роуз вкара 31 точки за Булс, а Кърк Хинрич добави 27. Хинрич изигра и най-успешният си мач откъм коефициент за точна стрелба, след като 80.9 процента от опитите му се оказаха успешни. 26 секунди преди края обаче именно той пропусна два наказателни удара при резултат 104:99 за своите. 11 секунди преди края на мача звездата на гостите ЛеБрон Джеймс вкара тройка и офрорми крайния резултат, след като в оставащото време не се случи нищо. Изобщо Джеймс завърши с 39 точки, като 13 от тях наниза в четвъртата част.

Финикс поведе в серията срещу Портланд, след като го надви със 108:89. Джейсън Ричардсън реализира рекордните в кариерата си 42 точки за успеха на Сънс. В средата на последната част гостите от Портланд натиснаха със здрава защита и съкратиха пасива си от 31 точки до 11- 80:91. Три поредни тройки на Руди Фернандес станаха причина за добрата им серия, но след това срещу него заигра ветеранът Грант Хил и успеваемостта на Фернандес прекъсна. Неш завърши срещата с 13 точки и 10 асистенции, докато Амар Студамайър вкара 20 за победителите. ЛаМаркъс Олдридж вкара 17 точки за гостите, а Андре Милър, който в първата среща между двата отбора заби 31, сега остана само с 11.