Отборът на ЛА Лейкърс надви градския си съпреник Клипърс със 103:101 при рестарта на Националната баскетболна асоциация в Орландо, Флорида.

140 дни след прекъсването на лигата заради положителната проба за коронавирус на центъра на Юта Джаз Руди Гобер, мачовете от редовния сезон бяха подновени с горещото градско дерби номер 3 за кампанията. Преди двубоя треньори и играчи коленичиха в подкрепа на борбата срещу расовата дискриминация. Предишните две дербита бяха спечелени от „ножиците“, но те бяха без Монтрезъл Херъл и Лу Уилямс, които бяха поставени под карантина. Лейкърс стартираха вихрено и спечелиха откриващата четвърт със 35:23.

БГНЕС
45 снимки

Клипърс обаче вдигнаха оборотите във втората и третата и преди заключителната четвърт, влязоха с точка аванс. Около 4 минути преди сирената за край, „езерняците“ водеха с девет точки, но шестата тройка на Пол Джордж в срещата доведе нещата до равенство 101:101 при 28.4 сек до края. Тогава ЛеБрон Джеймс, голямата звезда на Лейкърс, се нагърби с отговорността и след пропуск, реализира добавката за 103:101 при 12.8 сек до края на 48-те минути. В последната си атака за двубоя, Клипърс не успяха да си осигурят добра позиция за стрелба и Джордж стреля неточно от тройката. Пи Джи претендираше, че е бил фаулиран, но нарушение не бе отсъдено и Лейкърс взеха ключов мач при подновяването на сезона.

Над всички за победителите бе Антъни Дейвис с 34 точки, към които добави 8 борби. ЛеБрон се отчете с 16 точки, 11 борби и 7 асистенции, а с толкова точки завърши и Кайл Кузма. За Клипърс Пол Джордж вкара 30 точки, а Кауай Ленърд добави 28, но те се оказаха недостатъчни за възпитаниците на Док Ривърс, които загубиха за 21-и път през кампанията, но остават втори на Запад зад градския си съперник, който постигна победа номер 50 от старта на сезона, изоставайки само от Милуоки Бъкс – лидерът в Източната конференция е с 53 успеха. В следващите си мачове Лейкърс играят с действащия шампион в НБА Торонто Раптърс, докато Клипърс излизат на паркета срещу Ню Орлийнс Пеликанс.

„Пеликаните“ отстъпиха в другата среща от вечерта от Юта Джаз със 104:106. Центърът на „джазмените“ Руди Гобер, който се зарази с коронавирус през март и стана причина за дългото прекъсване на лигата, вкара първия кош след подновяването на кампанията. Ню Орлийнс водеше в един момент с 16 точки, но в крайна сметка отстъпи след страхотна последна четвърт на Донован Мичъл и компания, която бе спечелена с 27:17. Джордан Кларксън бе над всички за Джаз с 23 точки, докато Мичъл и Майк Конли добавиха по 20. За Пеликанс трима играчи вкараха поне 20 точки – Брандън Инграм (23), Джру Холидей (20) и Джей Джей Редик (21), но баскетболистите на Алвин Джентри загубиха срещата. В следващите си двубои Пеликанс играят с Клипърс, а Джаз с Оклахома Сити Тъндър.