Лос Анджелис Лейкърс спечели втора поредна и общо 16-та титла в историята си, след като победи Бостън с 83:79 точки в седмия решителен мач от финалната серия в първенството на НБА.

"Езерняците", който спечелиха серията с 4:3 успеха, са първият отбор, който защитава титлата си след като в периода 2000/2002 година отново те спечелиха три поредни трофея.

Звездата на Лейкърс Кобе Брайънт бе избран за най-полезен играч на финалите за втора поредна година. Той има средно на мача по 30 точки във финалите на НБА този сезон.

За треньор на Лейкърс Фил Джаксън това е рекордна 11-та титлата в кариерата.

Сред ВИП гостите на мача бяха актьорите Джак Никълсън, Дъстин Хофман и Леонардо ДиКаприо.

Гостите от Бостън поведоха с 23:14 след първата част и с 40:34 на почивката. Домакините обаче спечелиха следващата две части съответно с 19:17 и 30:22, за да стигнат до успеха.

Лейкърс губеше с 13 точки разлика, преди да поведе за пръв път в мача 6 минути преди края с два наказателни удара на Кобе Брайънт.

31-годишният Брайънт, който миналия сезон също стана МВП при победата на Лейкърс над Орландо Меджик, завърши с 23 точки и 15 борби срещу Бостън, а 20 точки добави Рон Артест.

За Брайънт това е пета титла в НБА за 14-годишната му кариера.

С 19 точки и 18 борби за победители се отличи Пау Гасол, а с 10 точки - Дерек Фишър.

За Бостън най-резултатни бяха Пол Пиърс с 18 точки и Кевин Гарнет със 17 точки.