Мъжкият ни състав по баскетбол претърпя сериозно поражение от Гърция във втория си мач от подготвителния турнир в Марибор. България загуби със 100:73 точки в днешната си среща с европейския първенец от 2005-та година. И двата отбора се готвят за предстоящия шампионат на Стария континент в Полша.

Баскетболистите ни започнаха много силно двубоя, но слабо второ полувреме и особено последната четвърт предопределиха крайния изход на контролата. Селекционерът Пини Гершон избра Тодор Сойков, Филип Виденов, Ърл Роуланд, Деян Иванов и Васил Евтимов да стартират сблъсъка с гърците. Стойков пропусна вчерашната проверка със Словения, загубена с минималното 77:80 точки, заради настинка, но днес бе на линия. Наставникът на съперника Йонас Казлаускас пусна титуляри – Василис Спанулис, Никос Зизис, Антонио Фотсис, Борусис и Перпероглу.

Българите изиграха отлична първа четвъртина, в която дори поведоха на два пъти с по 3 точки разлика след точни далечни стрелби на Филип Виденов. Първите 10 минути завършиха при 5 точки аванс за националния ни тим – 25:20 точки. Втората четвърт също бе доста равностойна, като 2 минути преди почивката резултатът бе 37:37 точки. В крайна сметка гърците обаче успяха да обърнат развоя на срещата и дръпнаха с 5 точки – 45:40 след първото полувреме. Виденов вече имаше 11 точки в актива си, а Стойков – 8.

След почивката обаче пропуските при стрелбата на баскетболистите ни зачестиха, а състезателите на Гърция стегнаха защитата и постепенно започнаха да увеличават преднината си. След 8 минути игра южните ни съседи вече водеха със 17 точки при 70:53. Последната четвърт стартира при 72:58 точки в полза на противника, а разликата продължи да расте. Най-голямата в мача бе записана минута преди финала – 29 точки при 100:71, а кош на Станислав Славейков само фиксира крайното – 100:73 точки.

Филип Виденов бе най-резултатен със 17 точки и 3 борби. Деян Иванов се отчете с 13 точки и 6 борби, а брат му Калоян и капитанът Тодор Стойков отбелязаха по 11. Васко Евтимов бе на теренра 19 минути и завърши с 5 точки и 3 асистенции.

Българите записаха слаб процент при стрелбата от далечно разстояние -26%, като реализираха едва 6 от 23-те си опита за тройка, а гърците овладяха и с 10 повече борби под двата коша.

Най-полезен за съперника бе Янис Борусис със 17 точки и 6 борби. Фотсис, Калабокис и Скорцианитис записаха по 12 точки.

Националният ни тим се връща в България с две поражения от турнира в Марибор, а на 3-ти септември играе последна проверка преди заминаването за полския град Вроцлав, който ще е домакин на срещите на баскетболистите ни срещу домакините, Турция и Литва.