Националният отбор на България стартира със загуба в група "Е" квалификациите за Европейското първенство по баскетбол за жени през 2023 година.

Възпитаничките на Стефан Михайлов отстъпиха пред гостуващия тим на Хърватия със 73:84 (27:22, 11:26, 21:22, 14:14). Третият отбор в групата е Сърбия, който почива в първия кръг.

В "Арена Ботевград" българките стартираха отлично мача и водеха през цялата първа част. Националките взеха аванс от 16:10 в шестата минута, а с тройка на Радостина Димитрова спечелиха с 27:22 първите 10 минути.

Втората част започна със серия от 10:0 за хърватките, които направиха обрат - 32:27. Те продължиха да доминират взеха втората четвърт с 26:11 и на почивката водеха с 10 точки - 48:38. Двата отбора изиграха равностойна трета част, но гостенките задържаха аванса си и след 30 минути преднината им беше 11 точки при 70:59.

В последните десет минути българите се опитаха да намалят изоставането си, но не успяха. Хърватия поведе с 82:68 две минути преди края и спечели мача с 84:73. Гергана Иванова вкара тройка за домакините три секунди преди сирената.За България се отличиха Христина Иванова с 19 точки, Жаклин Златанова с 14 точки и 7 борби, Борислава Христова с 12 точки и Радостина Димитрова с 10 точки.

За Хърватия най-резултатна беше Ивана Дойкич с 24 точки и 6 асистенции, 20 точки и 10 борби добави Андриана Цвиткович, а Ана-Мария Бегич завърши с 14 точки и 12 борби.