Испания стана първият полуфиналист на Европейското първенство по баскетбол за мъже. Защитаващите титлата си иберийци разбиха Словения с 86:64 (16:23, 19:8, 36:14, 15:19) в днешния първи четвъртфинал от шампионата на Стария континент в Литва.

Словенците изненадващо имаха предимство през първата част, вкоято авансът им достигна 8 точки при 14:6 в четвъртата минута на мача.

Испанците стигнаха до изравняване при 25:25 малко след средата на втората четвърт, а 96 секунди преди почивката те поведоха за първи път в резултата при 30:28.

През третата част иберийците имаха пълно превъзходство. След серия от 19:2 точки шампионите поведоха с 54:33, а преди последните 10 минути мачът вече беше предрешен при 71:45 за фаворита.

Хуан Карлос Наваро реализира 26 точки за победителите, а Пау Гасол добави 19 точки и 16 борби.

За Словения най-полезен с 14 точки беше Горан Драгич.

За място на финала Испания очаква победителят от другия четвъртфинал по-късно днес между домакина Литва и Македония.