Националният отбор на Испания е новият световен шампион по баскетбол за мъже. В Пекин във финала на 18-ия планетарен шампионат Испания победи Аржентина с категоричното 95:75 (23:14, 20:17, 23:16, 29:28) и за втори път след 2006 година достигна до световния връх.

Двубоят бе лишен от особена интрига, след като още в самото начало Испания успя да натрупа чувствителен аванс. С кош на Пиер Ориола европейският тим поведе с 14:2 след малко повече от 4 минути игра, но Аржентина успя да се съвземе от трудния старт и да намали до 13:14 след кош и фаул на Габриел Дек.

Последва нова точкова серия за испанците и след края на първата четвърт те водеха с 9 точки при 23:14.

С тройка на Руди Фернандес 2:21 минути след началото на втория период Испания поведе със 17 точки за 31:14 и до края на първото полувреме иберийците спокойно водеха в резултата. Почивката дойде при 43:31 за играчите на Серджо Скариоло, които в началото на второто полувреме излязоха на терена дори още по-мотивирани. Разликата набъбна на над 20 в 25-ата минута на срещата и до края на третата четвърт продължи да се движи в тези граници.

Аржентина опита финален щурм в заключителните 10 минути на двубоя и намали пасива си до 54:68, което накара Скариоло да вземе таймаут 7:27 минути преди края. "Гаучосите" продължиха да бъдат много агресивни и след забивка на Габриел Дек стопиха пасива си до 12 точки точно 5 минути преди края. В последните минути срещата стана изключително физическа, с доста твърди влизания от страна на аржентинците, а това позволи на Испания да поддържа аванса си с точно изпълнени наказателни удари.

Най-резултатен за Испания във финала бе Рики Рубио с 20 точки. Серхио Юй добави 15 точки, Марк Гасол завърши с 14, 7 борби и 7 асистенции. Руди Фьолер, и братята Уили и Хуанчо Ернангомес добавиха по 11 точки.

За Аржентина над всички бе Габриел Дек, който вкара 24 точки. Николас Лапровитола добави още 17 точки, а с 11 завърши Факундо Кампацо.

По-рано днес в мача за бронзовите медали Франция победи Австралия с 67:59./БТА