Националните отбори на Испания и Франция допълниха финалната четворка на Европейското първенство по баскетбол за жени, което се провежда в Чехия. По-рано в четвъртък място сред четирите най-добри тима за пръв път в историята намериха съставите на Белгия и Гърция.

В четвъртфиналите Испания победи Латвия с 67:47 (27:12, 11:10, 12:14, 17:11), докато Франция разгроми Словакия с 67:47 (27:12, 11:10, 12:14, 17:11).

Испанките се справиха лесно с приятната изненада на турнира Латвия, като още след първата четвърт имаха аванс от 15 точки, който им позволи безпроблемно да затворят мача. Алба Торенс бе най-резултатна за олимпийските вицешампионки с 20 точки, докато 16 прибави Марта Шаргай. За латвийките, които в осминафиналите отстраниха зативащия титлата си тим на Сърбия, Ая Путнина и Кристине Витола отбелязаха по 15 точки.

В късния четвъртфинал Франция показа отлична игра в защита и позволи на Словакия да вкара 10 или повече точки само в една от четирите част. Валерин Айаи отбеляза 13 точки за французойките, докато с толкова за Словакия остана Барбора Балинтова. В полуфиналите Испания ще срещне Белгия, докато Франция играе с Гърция.

Класирането на Испания за полуфиналите пък означава, че всички отбори, завършили в топ 6, ще се класират за световното първенство през 2018 година, което ще се проведе на Пиринеите. Последните два тима с квоти за Мондиала ще станат ясни след мачовете Турция - Словакия и Италия - Латвия.

Четвъртфинални срещи от европейското първенство по баскетбол за жени, провеждащо се в Чехия:

Белгия - Италия 79:66 (27:13, 19:20, 11:22, 22:11)
Турция - Гърция 55:84 (15:10, 15:26, 10:21, 15:27)
Испания - Латвия 67:47 (27:12, 11:10, 12:14, 17:11)
Франция - Словакия 67:47 (27:12, 11:10, 12:14, 17:11)