Женският национален отбор на България по баскетбол записа първа победа в група D на европейските квалификации. След шест поредни загуби възпитаничките на Хосе Мария Бусета победиха като домакин Германия с 67:60 (12:18, 23:19, 14:9, 18:14) точки.

Срещата беше без значение и за двата отбора, които вече отпаднаха от борбата. За Евро 2013 година се класират Швеция и Испания.

Българките остават на последно място в класирането с една победа и шест загуби. Начело е Швеция с 13 точки, пред Испания с 12 точки.

България с първа победа в квалификациите, би Германия за самочувствие

източник: БФБаскетбол

Германките водеха убедително в началото на мача. В 17-та минута те имаха аванс от 9 точки - 30:21, но последва серия от 10:0 за домакините и обрат – 31:30. След равенство 35:35 22 секунди преди почивката последва кош на Ане Брайтрайнер и Германия поведе с 37:35 на полувремето. През първите осем минути на третата част германките водеха в резултата, но с наказателен удар и кош на Жаклин Златанова българките поведоха с 49:46.

Възпитаничките на Хосе Мария Бусета решиха мача с първите пет минути на последната четвърт, когато направиха серия от 10:2 и поведоха с 11 точки - 59:48. В тези минути с тройки се отличиха Даниела Петева и Радослава Бъчварова. Три минути преди края на мача Жаклин Златанова напусна терена с контузия.

Германките намалиха пасиви си на 3 точки 49 секунди преди сирената - 58:62, но до обрат не се стигна.

За България Радослава Бъчварова завърши с 19 точки, 15 точки добави Даниела Петева, а Вера Перостойска записа "дабъл-дабъл" - 12 точки и 10 борби. За Германия Роми Бер се отличи с 22 точки и 11 борби, а Ане Брайтрайнер реализира 10 точки.

В другия мач от групата Испания е домакин на Румъния по-късно тази вечер.
В последния си двубой на 14-ми юли България е гост на Румъния.

състав на България срещу Германия: Вера Перостийска 12, Радостина Славова-Нанева 0, Жаклин Златанова 8, Даниела Петева 15, Радослава Бъчварова 19 (Димана Георгиева 5, Стефка Николова 3, Мариета Кърчовска 0, Стефка Митева 2, Зорница Костова 3).