България загуби от европейския шампион Русия с 27 точки разлика - 62:89 точки втората контрола между двата тима в София. Проверките са част от подготовката на двата отбора за еврошампионата в Полша през месец септември.

Вчера възпитаниците на Пини Гершон спечелиха срещу Русия с 89:88 точки в тройка със сирената на Калоян Иванов. Днес обаче Русия водеше от началото до края на двубоя. На трибуните бе и президентът на България Георги Първанов.

България започна лошо мача и позволи на съперника да отбележи 10 безответни точки. След това европейските шампиони от Русия поведоха с 16 точки - 23:7.

След 10 минути момчетата на Дейвид Блат водеха с 23:11, а през втората четвърт преднината на гостите достигна на няколко пъти 19 точки - при 30:11, 38:19 и 40:21.

До почивката Русия намали темпото и след 20 минути водеше с 9 точки - 42:33, след като Тодор Стойков вкара тройка срещу сирената.

През третата част националите ни намалиха пасива си само на 4 точки - 43:47, но след това руснаците отново увеличиха аванса си на 14 точки - 59:45. В последните 10 минути Русия отново поведе с 19 точки - 70:51 и до края увеличи аванса си. Най-голямата разлика в мача бе 27 точки - при крайния резултат - 89:62.

Най-резултатни за България бяха капитанът Тодор Стойков с 18 точки, Филип Виденов с 15 и Ърл Роуланд с 14 точки. За Русия се отличиха Тимофей Мозгов и Сергей Биков завършили съответно с 22 и 18 точки.

От 28-ми август до 30-ти август мъжкият ни национален отбор по баскетбол ще вземе участие в приятелски турнир в словенския град Марибор с домакините и с Гърция.

България - Русия - 62:89 (11:23, 22:19, 12:17, 17:30)

състави:

България: Деян Иванов 3, Калоян Иванов 3, Филип Виденов 15, Тодор Стойков 18, Ърл Роуланд 14 (Чавдар Костов 3, Бойко Младенов 2, Стефан Георгиев 0, Тенчо Банев 2, Божидар Аврамов 0, Димитър Ангелов 2, Златин Георгиев 0).

Русия: Виктор Хряпа 8, Сергей Биков 18, Сергей Моня 14, Кели Маккарти 8, Тимофей Мозгов 22 (Антон Понрашов 0, Андрей Воронцевич 2, Дмитрий Соколов 8, Алексей Швед 6, Виталий Фридзон 0, Никита Курбанов 3).