Рилски спортист спечели драматично като гост на Академик Бултекс 99 в българско дерби от Балканската лига, пише bgbasket.com. С ключов кош на Травис Тейлър 5 секунди преди края самоковци взеха победа с 85:82 като гости в зала„Сила” в Пловдив. Така те останаха единственият непобеден отбор в турнира до момента, като имат три победи до момента. Пловдивчани също са с три успеха, а днес претърпяха и първата си загуба. В следващия кръг Рилецо посреща Куманово 2009, а Академик отново ще бъде домакин, този път на Блокотехна.

Много равностойна първа четвърт доведе до минимална преднина на гостите при 25:21. Те останаха напред през цялата втора десетка, но Академик не им позволи нито за момент да натрупат по-сериозна преднина и се движеше плътно зад тях, за да изостава само с 2 точки на почивката.

Същото темпо се запази и след подновяването на играта за радост на зрителите в залата, които наблюдаваха интересен и оспорван сблъсък. След 30 минути таблото показваше 64-64. Отново Рилецо беше напред през повечето време от последната четвърт, а при три точки разлика и по-малко от 30 секунди до края Айзея Юмипиг наниза тройка, за да изравни при 82:82. В ответната атака Тейлър пресече и отбеляза най-важния кош в мача при 5 секунди до края. Академик имаше шанс за атака, но го пропиля и Йордан Бозов оформи крайния резултат от наказателната линия.

По 15 точки за победителите отбелязаха Йордан Бозов от Шелдън Джетър (6 борби). 14 точки и 11 борби добави Травис Тейлър, а 12 и 4 асистенции регистрира Дерек Райт.

За Академик над всички с 27 точки и 5 асистенции бе Айзея Юмипиг, а с 15 точки се включи Шакир Смит.

Мачове от четвъртия кръг в Балканската лига по баскетбол при мъжете:

Академик Бултекс (България) - Рилски спортист (България) 82:85 (21:25, 23:21, 20:18, 18:21)

Ибър Рожае (Черна гора) - Блокотехна (Македония) 74:98 (16:22, 16:26, 19:21, 23:29)