Българският шампион Лукойл Академик приключи със загуба участието си в група Р на втората фаза на европейския клубен турнир по баскетбол за мъже за Купата на ФИБА-Европа. Баскетболистите на старши треньора Тони Дечев отстъпиха като домакин пред Вентспилс (Латвия) с 62:69 (18:23,17:20, 13:14, 14:12) точки.

Българският тим завършва на последното четвърто място в класирането с пет загуби от шест мача. Първите минути на двубоя бяха равностойни, но след 18:17 за "студентите" гостите направиха серия от 6:0 и спечелиха първата част с 23:18.

Баскетболистите от Латвия взеха аванс с 26:18 в 11-а минута и до края на полувремето водеха в резултата. След наказателни удара на Димитър Димитров шампионите намалиха изоставането си на 26:27, но гостите след няколко минути отново имаха преднина от 35:28. На почивката Вентспилс водеше с 43:35 точки.

Шест минути преди края на третата част гостите поведоха със 17 точки при 52:35 и до края на мача не изпуснаха водачеството си. Лукойл игра само с 8 баскетболисти, а сред отсъстващите поради травми бяха Филип Виденов, Асен Великов, Тенчо Банев и Крис Минков.

Донел Тейлър отбеляза 17 точки за "студентите", а 12 точки и 9 борби добави Желко Шакич. За тима на Вентспилс, който продължава напред в турнира, най-резултатен беше Кристапс Янисенокс с 19 точки.

"При минута и 30 до края допуснахме елементарна грешка в защита. Играчите бяха уморени, направиха грешка и това се оказа фатално. Трудно беше да играем срещу толкова мотивиран съперник, но проявихме характер и се борихме. Може би стрелбата не ни вървеше. Съжалявам, че не завършихме с победа, защото момчетата го заслужаваха", каза Дечев в ефира за БНТ след мача.

Среща от последния кръг в група Р на втората фаза на европейския клубен турнир по баскетбол за мъже за Купата на ФИБА-Европа:

Лукойл Академик - Вентспилс (Латвия) - 62:69 (18:23,17:20, 13:14, 14:12)
състав на Лукойл: Бранислав Ратковица 8, Донел Тейлър 17, Желко Шакич 12, Николай Грозев 4, Филип Барович 8 (Павлин Иванов 6, Димитър Димитров 7, Николай Колев 0) /БТА