Баскетболният Жалгирис Кануас се класира за Финалната четворка на Евролигата след успех със 101:91 точки в четвъртия мач от четвъртфиналния плейоф срещу Олимпиакос и общо 3:1 победи в серията.

19 години по-късно след последното участие на литовците във Файнъл Фор, тимът се класира за финалите в Евролигата.

През 1999-а година Жалгирис побеждава именно Олимпиакос в полуфиналите и по-къкно стигна до титлата на Европа.

Олимпиакос пък остава извън Финалната четворка за първи път от сезон 2014/2015.

Треньорът на Жалгирис Шарунас Ясикевичиус, който добре знае какво е да участваш във Финалната четворка на Евролигата като състезател, не сдържа сълзите си, виждайки воденият от него отбор да се класира за финалите.

Жалгирис поведе с 23:22 след първата част, а на почивката в четвъртия двубой от серията вече имаше преднина от 51:37 точки.

И през второто полувреме литовците държаха контрола върху мача и с 21 точки на Кевин Пангос и 20 точки и 9 борби на Едгарас Улановас заслужено стигнаха до полуфиналите в престижния турнир.

Финалната четворка на Евролигата ще се проведе между 18-и и 20-и май в Белград.