Женският отбор на ЦСКА се класира на финал в Адриатическата лига по баскетбол! "Червените ангели" най-после победиха хърватския Госпич, но успехът тази вечер в зала Универсиада със 75:71 е безценен, защото изпрати българския тим на финал в турнира срещу Шибеник.

Баскетболистките, водени от Георги Божков, започнаха неуверено мача и след първата четвърт губеха с 18:21. През втората част, благодарение на силните изяви на американката Латаша Байерс, въпреки трите й лични нарушения до този момент, домакините дръпнаха с 5 точки четири минути преди почивката. Въпреки това обаче ЦСКА изгуби преднината си и на полувремето губеше с 37:39. Слабо първо полувреме направиха две от основните фигури в състава на ЦСКА Тифани Джонсън и Таня Чиров.

След почивката „червените” се огънаха под натиска на хърватския Госпич, воден от българката Диана Найденова, и допуснаха разлика от 12 точки в средата на частта.

С дружни усилия обаче баскетболистките на ЦСКА доведоха пасива си само до три точки при 56:59 след края на третата четвърт.

Последните 10 минути предложиха истинска драма на зрителите в зала Универсиада, но със силни изяви на Теодора Петрова и важни точки на Тифани Джонсън, както и страхотната амбиция на Латаша Байерс, ЦСКА постепенно успя да изравни и 4:40 секунди преди края вече водеше с три точки. Преднината им дори достигна осем точки 2:40 преди финалната сирена.

Минута преди края Латаша Байерс направи петото си лично нарушение, но за съотборничките й не беше трудно да удържат аванса си.

„Изключително съм щастлива, това бе най-трудния ни мач от началото на сезона,” заяви Теодора Петрова, която завърши с 13 точки и призова феновете на „червените” да ги подкрепят в утрешния финал. Най-резултатна за ЦСКА бе Латаша Байерс с 20 точки и 9 борби, Тифани Джонсън завърши с 10 точки и 10 борби. Бранкица Хаджович записа 17 точки. За хърватския тим Олга Масилионене реализира 20 точки.

Буквално след последната секунда първи Латаша Байерс и Георги Божков поздрави баскетболистът от мъжкия състав на ЦСКА Ейдриън Пледжър.