Академик Бултекс 99 записа убедителна и ценна победа срещу гостуващия Башкими в Балканската баскетболна лига и на практика си осигури класиране за Финалната четворка в София. Пловдивският тим спечели с цели 50 точки разлика - 109:59 (23:20, 19:15, 30:19, 37:5).

На почивката разликата беше само 7 точки за домакините, но в третата и особено в четвъртата четвърт, когато допуснаха само 5 точки, те наложиха убийствено превъзходство и зарадваха публиката със зрелищните си изпълнения. Така пловдивчани отново са начело в класирането.

Академик Бултекс 99 поведе в началото, но гостите успяваха да бъдат равностойни, благодарение на добрата си далечна стрелба. В края на втората четвърт домакините се откъснаха с десетина точки, но в последните секунди допуснаха Башкими да стопи пасива си на 7 на почивката.

В началото на третата четвърт все пак пловдивчани дръпнаха с 11 точки с тройка на Груев. Бързата и агресивна игра на момчетата на Асен Николов продължи и преди последната четвърт разликата набъбна на 18, благодарение и на отличните изяви на Адриян Секулов.

Само след 4 минути игра в заключителната част домакините сложиха край на всякаква интрига със серия от 19:2 и аванс от цели 35 точки след отлична защита и резултатни бързи атаки, както и тройки на Секулов, Николов и Бачев. До края авансът на Академик Бултекс 99 стана още по-внушителен, а в игра влезе и 14-годишният талант Симеон Димитров, който обра овациите на публиката и вкара кош в самия край. С доста игрови минути и добри изяви се отличи и друг млад талант на тима - Мартин Сотиров.

Най-резултатен за победителите бе Дайшон Найт с 19 точки, Адриян Секулов вкара 15, Васил Бачев и Венелин Христов - по 13. Питър Олисемека и Никола Вуйович записаха дабъл-дабъл - съответно 12 точки и 12 борби и 11 точки и 11 борби, с 11 точки се отличи и Ники Николов. Джордан Капс вкара 19 точки за Башкими, Стивън Хейни се отличи с 13, Майкъл Мартин - с 11.

източник: LAP.bg

В друга среща от турнира Берое продължи наказателната акция над противниците си. Пред вярната си публиката в Общинска спортна зала Стара Загора нашите се наложиха над един от основните си съперници в надпреварата - македонския Блокотехна с 91:81.

Треньорският щаб на Берое имаше куп проблеми преди двубоя с един от основните си съперници за трофея в Балканската лига. Далин Бачински не взе участие поради грипно заболяване, Конър Франкамп пропусна срещата заради мускулен проблем, а младата надежда Ивайло Тонев продължава да лекува продължителна травма. Това ограничи сериозно ротацията на Любомир Минчев и наложи влизането в игра на младите баскетболисти на тима. Стартовата петица бе в състав Тре Когинс, Евгени Василев, Николай Стоянов, Джеймс Уайт и Станислав Ваклинов. Александър Янев и възстановеният от грип капитан Тихомир Желев влязоха още в първите минути и бяха с основен принос за победата. Николай Титков също записа немалко минути.

Още първите минути на мача показаха, че беройци ги чака труден двубой. В отделни моменти гостите от Блокотехна дори водеха с минимална преднина от две точки, но българите все пак спечелиха първата четвърт с 25:24. През вторите 10 минути успеваемостта в атака бе същата, но с добра защита домакините минимизираха шансовете за кош на македонския тим. Именно затова и на полувремето резултатът беше 48:39. Негативният момент в последните секунди на полувремето обаче бе проблемът с травма, който получи сърцатият Николай Стоянов.

След подновяването на играта гостите подобриха стрелбата си, но беройци продължиха на бъдат на познатото ниво в атака. 10 минути преди края нашите водеха със 76:63. В заключителните минути гостите от Северна Македония опитаха всячески да намалят разликата, но най-близкото, до което се доближиха, бяха 9 точки изоставане 3 минути преди края.

Изненада не последва и Берое се поздрави с победата при 91:81 точки.

Най-резултатен за успеха беше неуморимият Николай Стоянов с 18 точки, а Тихомир Желев вкара 15, Джеймс Уайт и Станислав Ваклинов записаха по 11, а Янев направи пореден дабъл-дабъл с 10 точки, 11 борби и 8 асистенции.

С тази победа беройци са безгрешни в Балканската лига с шест победи от шест срещи. В четвъртък отново от 18 и 30 Берое приема друг македонски тим - Башкими.

Резултати от мачовете от Балканската лига по баскетбол за мъже:

Академик Бултекс (България) - Башкими (Косово) - 109:59 (23:20, 19:15, 30:19, 37:5)
Берое (България) - Блокотехна (Македония) - 91:81 (25:24, 23:15, 28:24, 15:18)