Отборът на САЩ спечели шеста поредна олимпийска титла по баскетбол за жени.

Американките триумфираха на Игрите в Рио де Жанейро, след като на финала разгромиха Испания със 101:72 точки.

Три баскетболистки на САЩ - Сюе Бърд, Диана Таураси и Тамика Кътчингс изравниха олимпийски рекорд с четири златни отличия в мъжкия и женския баскетбол.

Генералният секретар на БФБаскетбол Елеонора Рангелова беше комисар на ФИБА на мача за титлата.

Отборът на САЩ има рекордните 49 поредни победи на олимпийски игри. Американките побеждават Испания за втори път в Рио, след като двата тима се срещнаха и в груповата фаза. Тимът на САЩ спечели първата част с 21:17, а след серия от 16:3 във втората четвърт поведе убедително и до края само увеличаваше аванса си.

По 17 точки за американките отбелязаха Диана Таураси и Линдзи Уейлън, с 14 точки завърши Мая Муур. За Испания Алба Торенс реализира 18 точки, а с 12 точки завърши Марта Ксаргей.

Европейският шампион Сърбия спечели бронзовите медали. Сръбските баскетболистки победиха в спора за отличието олимпийският вицешампион от Лондон 2012 Франция със 70:63 (18:10, 9:17, 28:15, 15:21) точки в оспорван мач.

Така Сърбия спечели първи медал в историята си от турнир по баскетбол за жени на олимпийски игри, след като стана независима държава. Бивша Югославия спечели сребро в Сеул 1988.

Франция загуби на полуфиналите от САЩ в повторение на мача за титлата от Игрите в Лондон 2012.

Йелена Милованович реализира 18 точки за Сърбия. за Франция с 18 точки завърши Енди Мийем.

Финални срещи от турнира по баскетбол за жени на олимпийските игри в Рио де Жанейро: