Отборът на Австралия започна с победа защитата на световната си титла по баскетбол за жени. В среща от първия кръг в група "А" на първенството на планетата в Чехия австралийките сразиха Канада с 25 точки разлика - 72:47.

Лорън Джаксън и Кристи Хароувър реализираха по 13 точки за успеха на "кенгурата". В среща от същата група Беларус се наложи над Китай с 68:57.

Световните вицешампионки от Русия сразиха Япония с 86:63 точки в среща от група D. Ирина Осипова вкара 18 точки, а Мария Степанова добави 17 точки. Домакинът Чехия не бе затруднен особено в двбуоя срещу Аржентина и спечели с 67:53 точки. Ева Витечкова бе най-резултатна с 14 точки, а играещата за шампиона Сиатъл Сторм в женския вариант на НБА Яна Весела се отличи с 13 точки и 14 борби.

Бронзовият медалист САЩ разгроми Гърция с 99:73 точки в мач от група "В", като Анджела Маккъфтри и Суин Кеш реализираха по 16 точки. Франция пък прегази Сенегал с 83:45 точки.

Изненадата поднесе Република Корея, която надделя над четвъртия от шампионата през 2006-а Бразилия с 61:60 точки с кош на Ким Джи Йон 6 секунди преди края, след като бразилките водеха с 60:57 1:25 минути преди сирената.

В тази група Испания смаза Мали с 80:36 точки, което бе и най-голямата победа в първия кръг от първенството. Амая Валдеморо бе най-резултатна с 18 точки.