Европейският шампион Испания допусна изненадваща загуба от тима на Хърватия на старта на олимпийския баскетболен турнир в група "В" при мъжете. "Ла Фурия" отстъпи със 70:72, въпреки че водеше със 7 точки преди последните 10 минути.

Много силен мач за хърватите направиха гардът Боян Богданович и крилото Дарио Шарич. Богданович вкара 23 точки, докато Шарич завърши с 5, но взе 7 борби, направи 5 асистенции и блокира изстрела на Пау Гасол със сирената, който щеше да вкара мача в продължение. С решителните изяви в последната четвърт се отличиха още Зоран Планинич, завършил с 11 точки и Крунослав Симон, вкарал 10. Гардът на българския Лукойл Академик Желко Шакич също се появи на терена за хърватите, но не успя да се запише сред реализаторите и завърши само 1 борба.

За Испания с 26 точки завърши ветеранът Пау Гасол, 19 добави крилото на Чикаго Булс Никола Миротич, а Серхио Родригес приключи с 10.

В ранния мач от неделната програма при мъжете Литва победи домакина Бразилия с 82:76. "Селесао" беше близо до паметен обрат, след като в началото на третата част изоставаше с 30 точки, а минута преди края се оказа само на 4 зад литовците, но опитният тим на Йонас Казлаускас запази хладнокръвие и спечели срещата.

16 точки за Литва вкара гардът Мантас Калниетис, а с 15 завърши Паулис Янкунас. Още трима играчи на литовците, сред тях синът на Арвидас Сабонис - Дамантас, завършиха с поне 10 точки.

За Бразилия ветеранът Леандро Барбоса вкара 21 точки, а Раул Нето добави 14.

В последния мач за деня от мъжката програма олимпийският шампион от Атина'04 Аржентина спечели безпроблемно срещу аутсайдера в група "В" Нигерия с 94:66.

Факундо Кампасо вара 19 точки за Аржентина, Луис Скола добави 18, а Ману Джинобили реализира още 12 за първата победа на "гаучосите". За Нигерия с 15 точки най-полезен беше бившият играч от НБА Айк Диогу.