Българският национален отбор по баскетбол за мъже записа четвърта победа в Група С на квалификациите за Евробаскет 2011. Възпитаниците на Росен Барчовски се наложиха над лидера Белгия с 92:81 (24:13, 28:29, 21:15, 19:24) точки в драматичен двубой, в който двата тима се сбиха, а в залата имаше и токов удар.

Така българите запазиха шансове за класиране на Евро 2011. Началото бе за белгийците, които в четвъртата минута водеха с 10:6. След това обаче българският тим направи серия от 11 поредни точки и 90 секунди преди края на първата част дръпна със 17:10. С тройки на Асен Великов и Чавдар Костов се стигна до 27:13 тройка на Чавдар Костов.

След това и гостите отговориха с няколко тройки. При 36:24 и шест минути преди края на полувремето стана масов бой, при който бяха замесени и двете пейки. Срещата бе прекъсната за няколко минути. След това съдиите дисквалифицираха трима играчи. Деян Иванов и Николай Върбанов от България и Кристоф Бегин от Белгия.

Възпитаниците на Росен Барчовски успяха да запазят преднина от 10 точки и се оттеглиха при 52:42 на почивката. Със сирената за почивката Александър Янев изпусна от тройката.

В началото на третата част с тройка на Фейсън Белгия намали на 52:47. Но след това последва серия от 8:2 за българите. В края на третата част с кош и тройка на Иван Лилов се стигна до най-голямата преднина на българите - 73:57. В тази част двубоят бе прекъснат за пет минути поради токов удар.

В последната част белгийците на няколко пъти се опитваха да намалят и смъкнаха пасива си до 6 точки. Но след това българите бързо увеличаха аванси и триумфираха като победители.

Най-резултатни за България бяха Филип Виденов с 18 точки и Стефан Георгиев с 12 точки. За Белгия се отличиха Дмитри Лоерс с 21 точки и Маркъс Фейсън с 16 точки. В другия мач от групата Португалия приема Грузия от 22.30 часа днес.