Лидерът в редовния сезон Рилски спортист отстъпи изненадващо пред осмия в класирането Академик Пловдив със 76:79 (24:19, 22:27, 17:15, 13:18) като домакин в Самоков и ще трябва да гони победа в зала „Сила“ в Пловдив на 5 май, за да се спаси от ранно отпадане. Двата състава направиха оспорван сблъсък, в който най-голямата разлика не надвиши 11 точки. Баскетболистите на Рилски спортист дръпнаха във втората четвърт, но гостите наваксаха до 46:46 на почивката. Академик Пловдив не допусна съперникът да се откъсне сериозно в третата четвърт. Домакините водеха със 74:72 при оставащи 55 секунди, но с точни стрелби на Тони Гуджино и Васил Бачев, гостите обърнаха до 77:74 само 6 секунди преди края и удържаха победата. Евгени Хаджирусев допринесе за успеха на Академик с 14 точки, 3 борби и 8 асистенции, а по 10 точки вкараха Васил Бачев, Тони Гуджино и Кръстомир Михов. Александър Янев завърши със 17 точки и 7 борби за Рилски спортист.

В друг четвъртфинал шампионът Балкан Ботевград постигна домакински успех над Берое с 89:78 (22:22, 18:16, 33:15, 16:25). Вторият двубой ще се проведе на 5 май в зала „Общинска“ в Стара Загора. Първото полувреме бе сравнително равностойно, като домакините имаха 2 точки аванс след 20 минути игра – 40:38. Балкан обаче бе категоричен в третата част и поведе със 73:53, а въпреки по-силната последна част за Берое, ботевградчани не изпуснаха водачеството. Христо Захариев и Павлин Иванов поведоха Балкан със съответно 25 точки и 7 борби за Захариев и 22 точки, 3 борби и 3 асистенции за Иванов. За Берое Данджел Пюрифой се отчете с 22 точки и 8 борби.

В Бургас Черноморец преодоля Спартак Плевен с 89:70 (17:19, 23:14, 20:13, 29:24) също в първа среща от четвъртфиналната серия, а вторият мач ще се играе на 5 май в зала „Балканстрой“. Гостите започнаха много силно и дръпнаха с 15 точки, но Черноморец се доближи до 17:19 след 10 минути игра. До почивката домакините обърнаха и поведоха с 40:33, а в третата част увеличиха още аванса си до 60:46. Баскетболистите на Спартак не успяха да се противопоставят на противника до края на мача, а най-голямата разлика стигна 24 точки. Мунис Туту се отличи за Черноморец с 24 точки, 3 борби и 11 асистенции, докато Георги Боянов се включи с 19 точки, 6 борби и 3 асистенции. За плевенчани Семаджи Хейнс-Джоунс реализира 24 точки, 4 борби и 5 асистенции. /БТА

Първи срещи от четвъртфиналните плейофи в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), резултати:

Рилски спортист – Академик Пловдив - 76:79 (24:19, 22:27, 17:15, 13:18)
Балкан – Берое                     - 89:78 (22:22, 18:16, 33:15, 16:25)
ЦСКА – Левски                      - 94:77 (22:21, 25:16, 26:17, 21:23)
Черноморец – Спартак Плевен        - 89:70 (17:19, 23:14, 20:13, 29:24)