Българският национален отбор по баскетбол за мъже записа трета победа в Група С на квалификациите за Евробаскет 2011. Националите разбиха като домакини Португалия с убедителното 103:64 (33:11, 24:25, 14:12, 32:16) точки.

Така в класирането България излезе на първо място с 8 точки актив, пред Грузия и Белгия с по 7 точки преди късния мач между Полша и Грузия. Отборът на Белгия почива в този кръг.

В срещата в зала Универсиада интрига нямаше. Българите решиха мача още в първите 10 минути, които спечелиха с 22 точки разлика - 33:11, а Филип Виденов вкара 11 точки.

Във втората част нашите постепенно увеличаваха аванса си, който достигна 24 точки при 57:33, а на почивката националите водеха с 57:36.

В третата четвърт България отново играеше спокойно а преднината ни достигна 26 точки - 64:38, а след 30 минути водехме със 71:48.

В последните 10 минути срещата се доиграваше, след като момчетата на Росен Барчовски поведоха с 32 точки - 80:48, а тази среща позволи на селекционера ни да даде шанс на по-младите играчи в тима.

Най-голямата разлика в мача - 39 точки бе записана при крайния резултат - 103:64. Шестима играчи завършиха с двуцифрен резултат за България, а най-резултатни бяха Филип Виденов с 15 точки, който игра само 19 минути, по 13 точки добавиха Чавдар Костов и Николай Върбанов.

За Португалия се отличиха Хешиму Еванс с 16 точки и Карлош Андраде с 15 точки и 6 борби. На 20-ти август България почива, а срещите в групата са Грузия - Белгия и Португалия - Полша.

България - Португалия - 103:64 (33:11, 24:25, 14:12, 32:16)

България: Деян Иванов 11, Филип Виденов 15, Ърл Калоуей 10, Златин Георгиев 7, Николай Върбанов 13 (Александър Янев 11, Чавдар Костов 13, Стефан Георгиев 4, Божидар Аврамов 6, Иван Лилов 9, Асен Великов 4)

Португалия: Хешиму Еванс 16, Нуньо Кортеш 2, Мигел Миранда 11, Марио-Жил Фернандеш 5, Жайме Силва 1 (Жоао Сантош 8, Мигел Минява 2, Давид Гомеш 0, Франсиско Жордао 0, Педро Пинто 4, Карлош Андраде 15, Андре Пинто 0)

Съдии: Бранислав Мърдак (Сърбия), Мехмет Кесератар (Турция), Игор Митровски (Македония)

Зала: Универсиада, София - 1500 зрители