Баскетболистите на Балкан победиха убедително Левски Лукойл като гости с 86:63 точки в двубой от 17-ия кръг на Националната лига. Гостите от Ботевград превъзхождаха "сините" и заслужено стигнаха до успеха, който е 12-и за тях от 15 изиграни мача.

Отборът на Балкан оглави временното класиране в НБЛ, а Левски е трети с актив 10-5. Със същия актив е и четвъртият Академик Бултекс 99 Пловдив, а втори е Рилски спортист с 11 победи и 4 загуби.

Това е второ поражение за Левски Лукойл в рамките на няколко дни след като във вторник тимът загуби домакинството си на Рилски спортист в Балканската лига със 77:109 точки.

В предишния кръг на първенството Левски се справи с Рилски спортист като гост със 73:72 точки.

В игра за Левски се завърнаха Христо Николов и Станимир Маринов, които пропуснаха последния мач на отбора - този срещу Рилски спортист в Балканската лига в началото на седмицата.

За Балкан победата е четвърта поредна в шампионата.

Трите поражения за тима, воден от треньора Небойша Видич до момента са от Левски на 2-и декември миналата година в Ботевград с 67:70 точки, от Рилски спортист в Самоков на 10-и декември със 71:86 и от Академик Бултекс 99 на 6-и януари в Пловдив със 70:80 точки.

Любопитното е, че Балкан Ботевград до момента записа две победи над Лукойл Академик в предишния му вид - на 14-и октомври в Ботевград с 69:65 точки и на 23-и декември в Правец с 99:91 точки.

Домакините започнаха с 6:0 в зала "Триадица", но последва впечатляваща серия на Балкан от 23 точки до 23:6. Първата част приключи при резултат 31:13 точки за гостите.

Във втората "сините" стопиха малко от пасива си и намалиха до 34:43 точки на почивката.

И през второто полувреме обаче ботевградчани бяха по-добрият отбор и се възползваха от грешките на Левски. Разликата пак скочи до 67:51 точки в края на третата четвърт и Балкан не допусна "сините" да се доближат сериозно в последните 10 минути.

Гостите вкараха 14 тройки от 24 опита, а "сините" едва 6 от 31 стрелби от далечно разстояние.

Най-резултатен за победителите бе Джордан Калахан с 20 точки, 3 борби и 4 асистенции.

За Левски с по 13 точки се отчетоха Павлин Иванов и Кийт Клентън.

В следващия, 18-и кръг в Националната баскетболна лига, който е последен от втория етап на редовния сезон, Левски Лукойл гостува на Академик София в Правец на 9-и февруари, а на 10-и Балкан е домакин на Рилски спортист в Ботевград.