Фаворитите в шампионата взеха победи на старта на полуфиналните серии в мъжкия ни баскетбол.

ЛукОйл Академик прегази Черно море в Правец с 96:71, а в зала „Христо Ботев” в София ЦСКА се справи със Спартак Плевен с 79:71. Играе се до 3 успеха от 5 възможни мача, а вторите срещи са утре съответно от 18.00 и 21.00 часа.

„Червените” бяха изключително убедителни през първото полувреме, когато благодарение на добрата си защита и бързи контраатаки надиграха съперника и се оттеглиха на почивката с преднина от 19 точки при 39:20. Гостите отбелязаха едва 8 точки в първата четвъртина и 12 във вторите 10 минути.

Плевенчани бяха подкрепяни от агитка, която пристигна в столицата специално за мачовете на Спартак, а в залата се появи и министърът на вътрешните работи Румен Петков.

Най-интересното обаче тепърва предстоеше, защото в третата част воденият от Дарин Великов тим опита да изравни играта и намали малко пасива си.

Центърът Тревор Харви и Христо Николов напуснаха за по пет лични нарушения, а през целия мач тримата рефери Шай Щрикс, Искрен Манолов и Борислав Пелтеков предизвикваха гнева и на двамата треньори.

Спартак дори имаше възможност за пълен обрат, когато 3 минути преди края намали преднината на ЦСКА само на 4 точки, но домакините реагираха адекватно и стигнаха до победата.

Плеймейкърът Карлос Чери, който е спряган за български паспорт направи нов силен мач и завърши с 20 точки и 7 асистенции, а Йордан Бозов добави 19 точки. За Спартак Плевен Илия Станков реализира 16 точки, а Хрисимир Димитров вкара 15 точки. Слабо се представи сръбският център Саша Топчов.

Сред зрителите бяха и някои от баскетболистките от дамския тим на ЦСКА като Елена Йоловска, Теодора Петрова, Бранкица Хаджович и американката Тифани Джонсън, която очевидно все още няма ангажименти към отбор в женската НБА и не е заминала за Щатите.

В другия мач от полуфиналите шампионът нямаше никакви проблеми срещу Черно море, като петима от „студентите” отбелязаха над 13 точки. Най-резултатен бе Мате Скелин със 17 точки, 16 вкара Георги Чековски. Тодор Стойков завърши с 15, а Донта Смит записа в актива си 13 точки и 7 борби.

ЛукОйл Академик овладя мача най-вече през втората четвъртина, която взе с 32:12. За първи път в игра от доста време насам се появи американецът Талик Браун, който лекуваше изгорената си ръка. Той остана на терена 21 минути и реализира 7 точки. За варненци Александър Боич завърши с 17 точки и 8 борби.