Отборите на Левски, Черно море, Спартак Плевен и Сливен стартираха с победи в мъжкия ни баскетболен шампионат. Левски разгроми Ямбол като гост с 80:52 точки, Черно море надви Балкан в Ботевград с 81:74, а Спартак Плевен измъкна труден успех в Самоков след като победи Рилски спортист с 68:67 точки. Изненадата на първия кръг обаче бе дебютантът Сливен, който срази гостуващия Дунав 2007 с 67:63 точки при завръщането си в елита.

„Сините” излязоха с титуляри – Асен Великов, Златин Георгиев, Станислав Славейков, Стефан Георгиев и Роб Престън и още на почивката водеха с 31:22 точки, а последната четвъртина спечелиха с 26:12. С по 13 точки завършиха по-малкият брат Георгиев и американецът Престън, както и Веселин Веселинов. За домакините националът Димитър Ангелов се опита да поведе съотборниците си вкара 23 точки, плюс 10 борби, но това не бе достатъчно.

Черно море пък преодоля съпротивата на Балкан след силен мач на Симеон Ценов и новия литовец Аугустинас Витас. Първият завърши с 29 точки и 6 борби, а Витас реализира 13 точки и 6 борби. Варненци имаха 5 точки преднина на полувремето – 44:39 и устояха на финалния натиск на тима воден от Георги Младенов. Братята Лилови и Дуейн Мортън обаче се представиха на ниво. Иван Лилов отбеляза 22 точки и 6 борби, опитният Мортън вкара 20 точки, плюс 7 борби, а Любо Лилов се отчете с 10 точки и 4 борби.

Сливен пък стартира страхотно срещу Дунав след 23:9 още в първа четвъртина и въпреки силната трета част на гостите, която те спечелиха с 24:13 удържа преднината си до края. Николай Динев бе най-резултатен за домакините с 26 точки, а Димитър Георгиев и американецът Лорънс Шарет завършиха с по 12 точки. За тима от Русе Павел Нойков пак бе познатият лидер с 21 точки и 4 борби.

В Самоков евроучастникът Спартак Плевен надви само с точка домакинът. Плевенчани дръпнаха в първите 10 минути с 23:19 и въпреки оспорваната среща след малко по-добра игра в края стигнаха до успеха. Хриси Димитров бе най-ценен за отбора воден от Дарин Великов с 24 точки и 9 борби, а Мико Голубович и Бранко Миркович отбелязаха съответно по 14 и 16 точки за Рилски спортист.

Последният мач от първия кръг е утре между ЦСКА Интерлоджик и ЛукОйл Академик от 18 часа в зала „Христо Ботев”, а в събота двубоите са: Левски – Рилски спортист, Черно море – Сливен, ЛукОйл Академик – Спартак Плевен и Дунав – Ямбол. ЦСКА и Балкан Ботевград играят в неделя.

Статистика: bulgarianbasket.com