Сезонът в Националната баскетболна лига на България стартира с 3 мача от първия кръг. В най-интригуващия Берое победи гостуващия Черно море Порт Варна с 83:72. Така старозагорци започнаха първенството по най-добрия възможен начин  - с успех над един от фаворитите в НБЛ.

Днешният успех дойде напълно заслужено, като играчите на Любомир Минчев показаха изключителен характер и буквално се пребориха за победата. Голяма роля за страхотния успех изигра и публиката в общинската зала Стара Загора, която бе шестия играч за беройци.

Двата тима изиграха изключително вълнуващ двубой,  който премина през много обрати. В началните минути на срещата домакините започнаха доста припряно, от което се възползваха варненци, които успяха да дръпнат с 8 точки. Все пак в края на първата част „зелено-белите” заиграха по-освободено и разликата бе съкратена само до 3 при 17:20 в полза на Черно море.

През втората четвърт играта бе много равностойна, като двата тима на няколко пъти си размениха водачеството. В края на първото полувреме беройци водеха с точка аванс при 42:41.

След почивката яростното надлъгване продължи, като нито един от отборите не можеше да се откъсне със сериозна разлика. Третата част отново бе спечелена от домакините, които водеха с 65:63.

Така последните десет минути трябваше да дадат отговор дали Берое може да поднесе най-голямата изненада на старта на първенството. Въпреки многото натрупани лични нарушения за тях, заралии продължиха да са изключително агресивни и това даде своя положителен резултат. Със силната си игра и пълна концентрация в заключителните минути,  „зелено-белите” успяха да пречупят „моряците”, за които не остана нищо друго освен да се примирят с поражението дошло при 11 точки разлика – 83:72 в полза на Берое.

Най-резултатен за победата бе Тихомир Желев, реализирал 20 точки срещу бившия си клуб. С двуцифрен точков актив завършиха още трима баскетболисти на Берое. Диуейн Джаксън отново бе на ниво, записвайки 17 точки, 4 борби и 2 асистенции. С 16 точки пък се отчете Майк Блек. Друг американец – Мичъл Картър също изигра много силен мач. Центърът се отличи с 12 точки и 4 борби.

От отбора на гостите с най-много точки завърши Лени Даниел, нанизал 20 пункта. Александър Влахович бе втори по резултатност с 16, а Александър Йевжич вкара 11. Новото попълнение в тима на Варна – Божидар Аврамов се отчете с 8 точки, 5 асистенции и 5 борби.

В следващия кръг Берое  гостува в Ямбол. Двубоят е на 18 октомври (събота) от 18:00 часа.

Лукойл Академик се справи с Ямбол и спечели с 98:66, а Балкан победи като гост Спартак в Плевен с 85:60 точки.