Арсен Венгер със сигурност ще запомни 1000-ния си мач начело на Арсенал, най-малкото защото феновете на Челси с радост ще му го припомнят. На „Стамфорд Бридж“ „сините“ тотално съсипаха съперника си от Северен Лондон, след като го победиха с 6:0 в мач от 31-ия кръг на Висшата лига. Двубоят ще остане в историята и с невероятната грешка на съдийската бригада, начело с Андре Маринър, която погрешка отстрани Киърън Гибс вместо Алекс Окслейд-Чембърлейн преди третия гол за Челси.

Иначе две попадения за успеха реализира бразилският плеймейкър Оскар, а по едно добавиха Самуел Ето'о, Андре Шюрле, Еден Азар от дузпа и Мохамед Салах.

Началото на мача бе истинско бижу, като още в 4-ата минута Оливие Жиру можеше да изведе Арсенал напред. Томаш Росицки намери французина между двамата централни защитници на противника, ала шутът на нападателя се получи слаб и Петър Чех отрази.

Това постави началото на впечатляваща контраатака, при която Шюрле добре задържа пред дъгата, преди да подаде към Ето'о, който счупи кръста на Окслейд-Чембърлейн и с фалцов удар от около 15-ина метра матира Шчесниза 1:0.

Шоуто продължи с пълни сили само секунди по-късно. Неманя Матич открадна кълбото в половината на Арсенал и веднага пусна вдясно към Шюрле. Германецът стигна до границата на наказателното поле в търсене на свободен съотборник и реши да стреля. Кинжалният му удар премина през краката на Кошчиелни и се оплете в долния десен ъгъл – 2:0.

В 10-ата минута авторът на първия гол Ето'о трябваше принудително да напусне игра заради проблем в десния крак, а Фернандо Торес се появи на терена. Испанецът скоро се забърка в емблематичен екшън, довел до дузпа за „сините“. Испанецът бе изведен добре от Азар в пеналта, но вместо да стреля, спря на място и му предостави топката. Белгиецът видимо шутира неточно към вратата, ала застаналият до лявата греда Окслейд-Чембърлейн умишлено отклони топката с ръка. След консултация с помощниците си Маринър посочи бялата точка, но се обърка и изгони Киърън Гибс вместо истинския виновник.

Азар не се трогна от протестите и хладнокръвно прати Шчесни в грешната посока – 3:0.

Четири минути преди края на полувремето домакините забиха поредния пирон. Торес направи добро включване отдясно по атаката и с ниско подаване намери във вратарското поле Оскар, който стигна до топката преди Шчесни и стреля под гредата за 4:0. Жиру можеше да защити честта на Арсенал в добавеното време, но силният му шут премина покрай дясната греда зад Чех.

Челси нито за миг не се укроти след паузата и в 48-ата минута Шчесни трябваше със сетни сили да блокира рикоширал шут отдалеч на Давид Луис. В 66-ата минута обаче вратарят сбърка фатално при изстрел на Оскар, който твърде лесно бе оставен да шутира от дъгата. Бразилецът заложи на техниката, а полският страж само доизби топката в долния ляв ъгъл.

„Сините“ пропуснаха още изгодни ситуации, за да се стигне до 71-ата минута, когато Матич блесна с втора асистенция. Сърбинът с високо подаване матира цялата отбрана на Арсенал, а за Салах не представляваше трудност да плъзне кълбото покрай Шчесни за крайното 6:0.

Поражението увеличи разликата между Челси и Арсенал на 7 точки, като "сините" запазиха лидерската си позиция с 69 пункта.

ЧЕЛСИ - АРСЕНАЛ 6:0