Роджър Федерер сломи съпротивата на ракета №1 на България Григор Димитров със 7:6 (5), 6:2 в 1/4-финален мач от турнира в Базел.

Това беше втори мач между двамата, след като в първата среща отново в Базел през 2013 година, швейцарецът спечели с 2:0 сета. Сега той го стори отново.

Димитров започна със сервис в първия гейм на първия сет. Геймът започна равностойно и динамично и след 30:30, Федерер успя да поведе с 40:30, но Григор изравни - 40:40,  а след това и спечели за 1:0. Федерер успя да спечели първото си сервиране в мача на 15 и изравни, но Димитров отвърна с гейм на 0, за да поведе с 2:1.

Четвъртият гейм повтори развитието на втория и Роджър отново спечели на 15, за да се стигне до 2:2. Петият гейм премина през 30:30, но с воле Григор направи 40:30, а след слайс на Федерер в аут, българинът поведе с 3:2. Последва гейм на 0 за Федерер и резултатът стана 3:3.

Сервиращите тенисисти вземаха геймовете си без проблеми, това стана и в седмия гейм спечелен от Григор на 15, за да се стигне до 4:3 в полза на българина. Поставеният под №1 в схемата на турнира Федерер изравни за 4:4.

В изпълнен с напрежение девети гейм Григор спечели и поведе с 5:4. Резултатът отново беше изравнен за 5:5 след гейм на 0 за швейцареца. 11-ия гейм премина от 15:30 до 40:30 в полза на хасковлията, но се стигна до предимство на Федерер. Димитров падна лошо на земята, удряйки си китката, но успя да продължи играта. В крайна сметка този гейм влезе в сметката на Гришо - 6:5.

Григор Димитров успя да поведе с 30:0 при подаването на Федерер в 12-ия гейм, а след това и с 40:15, за да се стигне и до 40:40 с ас. Българинът получи възможност да спечели гейма, след като имаше предимство, но Федерер доказа класата си и изравни отново. Швейцарецът отново се измъкна с ас при четвъртата възможност на българина да затвори сета за ново равенство. В крайна сметка след много перипетии Федерер изравни геймовете - 6:6.

Последва тайбрек. Федерер започна с мини пробив, а след два негови сервиса, вторият с ас резултатът стана 3:0 в негова полза. Григор намали изоставането си до 1:4, а след това и до 4:5, но загуби с 5:7. Така в крайна сметка Роджър поведе с 1:0 сета.

Вторият сет започна с подаване на Федерер и след негова феноменална игра той поведе с 1:0 гейма. Швейцарецът продължи с доминацията си и поведе с 40:15, но Григор изравни до 40:40.

Григор прати топката в аут и отново се стигна до възможност за пробив в полза на Роджър, който се възползва и поведе с 2:0. Григор Димитров показваше отличен тенис, но срещу себе си имаше магьосник. В третия гейм Федерер си взе подаването и вече поведе с 3:0.

Федерер продължи с отличната си игра и в четвъртия гейм на втория сет. Григор успя да се измъкне от 0:30 и да изравни до 30:30, а след това и да спечели сервиса си за 1:3. Последва отново феноменален гейм от страна на швейцареца и резултатът набъбна до 1:4.

Григор Димитров се събра в шестия гейм и спечели за 2:4. След 30:30 с два аса Федерер направи резултата 5:2 в негова полза. Съпротивителните сили на българина свършиха и след нов пробив срещата свърши след 6:2 в полза на Федерер във втория сет.