Барселона допусна малко очаквано крушение при визитата си на Селта Виго в 5-ия кръг на Ла Лига. Бившият тим на Луис Енрике досущ като миналия сезон (когато победи каталунците на „Камп Ноу“) отново спретна неприятна изненада за специалиста и този път разби селекцията му с категоричното 4:1. Страхотен мач изиграха двете основни остриета на домакините Дуран Нолито и Яго Аспас, като първият се разписа и после подаде за двата гола на своя съотборник. Неймар успя да върне едно попадение за Барселона, но Джон Гуидети окончателно уби всички надежди на шампионите.

Срещата започна много равностойно, като още в тези минути се видя, че Селта играе пределно мобилизиран. Момчетата на Мануел Берицо търпеливо чакаха своя шанс и голът дойде в 26-ата минута след ефектно изпълнение на Нолито. Центриране от десния фланг се разходи през цялата отбрана на Барса, за да стигне до 28-годишния играч в другия край на наказателното поле, а той без замисляне прехвърли Марк-Андре тер Стеген с феноменален изстрел в левия горен ъгъл – 1:0.

Само 4 минути по-късно кошмарна изява на Жерар Пике излезе солено на гостите. Защитникът не можа да овладее добре една топка в централния кръг, Нолито притича, отне я и веднага даде пас към прелитащия покрай себе си Аспас. Нападателят пробяга около 30-40 метра с топката, преди елегантно да копне над излезлия напред вратар – 2:0.

Шокът в редиците на Барселона беше пълен и почивката с нищо не помогна на „блаугранас“. В 52-ата минута Аспас успя да прекара подаването си между Пике и Хавиер Масчерано, а шутът на Нолито мина агонизиращо близо покрай гредата.

Само три минути по-късно Аспас покачи на 3:0. Всичко започна с посредствено изпълнен корнер от Барса, който даде начало на контраатака. Нолито намери Аспас отляво, а той чукна топката над Дани Алвеш, надбяга го и след това преодоля Тер Стеген.

Едва тогава Барса даде признаци за събуждане. В 59-ата минута Неймар засече над вратата добро центриране на Луис Суарес, а 2 минути след това Серхи Роберто принуди вратаря Алварес да покаже класа.

Последваха изключителни луди минути, в които Селта не веднъж и два пъти имаше шансове тотално да довърши опонента чрез Нолито и Фабиан Ореяна, докато в другия край на полето Алварес спаси опасен изстрел на Неймар, а Дани Алвеш от изключително чиста позиция не можа да засече във вратата центрирането на Андрес Иниеста.

Барса стигна до почетно попадение в 80-ата минута. Лео Меси намери Неймар с чудесно меко подаване над отбраната на Селта и бразилецът от воле разстреля Алварес за 1:3.

Само три минути по-късно обаче Гуидети сложи точка на спора след чудесна работа на Ореяна. Техничарят центрира в наказателното поле, където Пике сбърка гръмовно и за шведа нямаше никакъв проблем да оформи крайното 4:1.

Така Барса загуби първи точки от началото на първенството и предвид двете си аванс пред Реал Мадрид, скоро „белия балет“ може да изпревари кръвния си враг. Селта вече го стори с 13-те си пункта, колкото би имал и Реал, ако тази вечер спечели срещу Атлетик Билбао.

В другите два по-ранни мача от програмата в сряда Леванте и Ейбар направиха 2:2, докато Райо Валекано надигра гостуващия Спортинг Хихон с 2:1