ЦСКА завърши 2015 година по най-добрия възможен начин, като си извоюва класиране за полуфиналите в Купата на България. „Армейците“ се присъединиха към компанията на Литекс, Берое и Монтана след класическа победа над втородивизионния Созопол с 3:0 у дома.

Резултатът обаче не бива да заблуждава, тъй като тимът от Черноморието създаде доста трудности на „червените“, които пречупиха съперника в самия край на мача. Преслав Йорданов вкара две късни попадения, а Момчил Цветанов се разписа в близо 8-минутното продължение, което беше следствие от прекъсването на мача заради хореографията на „армейските“ фенове.

Свали си приложението на Gong.bg – за ANDROID – за iOS

Домакините опитаха да започнат мача на висока скорост и да пробият отбраната на крайморския си противник. Още в 6-ата минута Борис Галчев завъртя топката от фаул, а около точката на дузпата Ангел Грънчов се отскубна от пазача си и стреля с глава. Изстрелът му спря право в ръцете на вратаря Свилен Нотев, който не беше затруднен.

В 11-ата минута дойде и най-чистата ситуация за „червените“ преди почивката. Момчил Цветанов се справи с Ангел Делчев отляво и центрира в наказателното поле. Йордан Йорданов бе оставен непокрит да стреля с глава, ала от 7-8 метра снажният халф прати топката на сантиметри покрай горния ляв ъгъл.

Постепенно гостите успяха да отблъснат ЦСКА по-далеч от наказателното си поле, като не се свеняха да накъсват играта с множество фаулове. Физическият отпор на Созопол определено разстрои ритъма в играта на тима, воден от Христо Янев. В дълги периоди неговите възпитаници не можеха да стигнат до нищо интересно пред вратата на Нотев.

В 37-ата минута домакините трябваше да получат дузпа, след като Преслав Йорданов бе здраво задържан в наказателното поле преди изпълнение на фаул. Таранът падна на тревата, а изсипаната топка породи голямо разбъркване, завършило с висок и неточен шут на Николай Цветков.

До края на полувремето нервите определено взеха връх сле няколко остри влизания. Особено ярко бе спречкването между Михаил Георгиев и Момчил Цвтанов, при което играчът на гостите размаха среден пръст към играча на ЦСКА.

Домакините започнаха далеч по успешно втората част. Само секунди след подновяването на играта Галчев изскочи отдясно и центрира перфектно към близката греда. Там Преслав Йорданов се извиси и отклони към далечния горен ъгъл, а топката намери десния стълб зад застиналия Нотев.

В 52-ата минута центрира от ъглов удар донесе нова опасност пред вратата на гостите. Преслав Йорданов върна с глава назад към Чорбаджийски, който шутира от десетина метра. Защитник блокира изстрела му на няколко метра пред голлинията. После и Цветанов опита да стреля от границата на пеналта, като също намери тялото на бранител.

Инерцията на „червените“ обаче беше прекъсната не от съперника, а от собствените им фенове, които сътвориха истинска канонада от бомбички и димки зад вратата на Анатолий Господинов. Това доведе до временното прекъсване на мача за няколко минути, а след това атаките на ЦСКА не бяха със същия устрем.

Созопол от своя страна започна да действа с повече увереност в предни позиции и стигна до добра ситуация в 72-ата минута. Тогава Кирил Динчев бе затруднен от лошото хвърлената му от вратаря топка и Иван Стоев му отне. Капитанът на гостите напредна по фланга и центрира чудесно към Васил Калоянов, чийто изстрел с глава прелетя на около метър над дясната сглобка. Три минути по-късно грешка на Виктор Райчев позволи на Илиян Капитанов да изскочи сам по диагонала отдясно, ала диагоналният шут на крилото прелетя в аут покрай далечната греда.

Точно след тези епизоди обаче момчетата на Христо Янев нанесоха своя удар. В 78-ата минута Самир Аясс блесна с техничен рейд през центъра на терена, при който остави двама души зад себе си. Халфът пусна извеждащ пас по тревата за Преслав Йорданов, който от десетина метра по диагонала преодоля Нотев с не много силен, но прецизен шут в долния ляв ъгъл – 1:0.

Четири минути преди края на мача отново таранът на „армейците“ доуби интригата. Борис Галчев завъртя топката от поредния корнер, а след като няколко играчи се разминаха с нея на първа греда, Йорданов изпревари човека си и с глава я прати до дясната греда за 2:0.

Финалният щрих дойде дълбоко в продължението на срещата, когато Самир Аясс записа втората си асистенция. Юношата на "червените" добре задържа топката, притиснат от няколко защитници и даде извеждащ пас за Цветанов в точния момент, за да може крилото да изскочи сам срещу вратаря. Бившият ас на Литекс без проблем стреля ниско покрай Нотев и опъна мрежата за трети път, за да изпрати тима си в следващата фаза.

ЦСКА – СОЗОПОЛ 3:0

1:0 Преслав Йорданов 78'

2:0 Преслав Йорданов 86'

3:0 Момчил Цветанов 90+7'

ЦСКА (4-2-3-1): 1. Анатолий Господинов – 3. Кирил Динчев, 25. Ангел Грънчов, 4. Божидар Чорбаджийски, 21. Виктор Райчев – 8. Борис Галчев /к/ (88' - 5. Иво Иванов), 13. Йордан Йорданов (90+5' - 23. Владислав Узунов)– 22. Николай Цветков, 14. Самир Аясс, 7. Момчил Цветанов – 9. Преслав Йорданов (90+2' - 24. Костадин Хазуров)

резерви: 12. Стоян Колев; 5. Иво Иванов, 10. Александър Александров, 19. Валентин Антов, 20. Станислав Маламов, 23. Владислав Узунов, 24. Костадин Хазуров

Старши треньор: Христо Янев

Созопол (4-1-4-1): 88. Свилен Нотев - 2. Ангел Делчев, 69. Георги Хашев, 4. Александър Горанов, 3. Иван Стоев /к/ – 22. Станимир Митев – 25. Илиян Капитанов, 17. Диян Хаджиев (82' - 8. Илиян Шерденов), 12. Емануил Манев (70' - 11. Мустафа Мустафа), 93. Михаил Георгиев (62' - 10. Мирослав Радев) – 32. Васил Калоянов

резерви: 30. Мартин Теменлиев; 14. Георги Радев, 66. Стоян Мантаров, 11. Мустафа Мустафа, 21. Станимир Баев, 8. Илиян Шерденов, 10. Мирослав Радев