САЩ победи Испания със 77:64 във финала на световното първенство по баскетбол за жени и защити световната си титла.

Непобеден в целия шампионат, проведен в Турция, отборът на американките взе аванс още в началото, и не остави много възможности на испанките. С успеха си, те спечелиха и квота за Рио 2016.

Страхотната стрелба на САЩ донесе аванс от 48:29 на почивката. Въпреки че Испания се разписа първа през второто полувреме, американският тим бързо започна да увеличава още и още преднината си, за да стигне тя до 24 точки.

В последните 10 минути двата състава влязоха при разлика от 19 точки помежду си, а испанките останаха без кош повече от четири минути в този период, за крайното 77:64 в полза на САЩ.

Мая Муур бе най-резултатна във финала, с 18 точки, а Даяна Таураси завърши с осем асистенции. Сю Бърд затвърди легендарния си статут, като е единствената жена в историята с четири медала от Световни първенства.

Идеалната петица на Мондиала: Алба Торенс, Пени Тейлър, Мая Муур, Санчо Литъл, Бритни Гринър.

В мача за бронза, Австралия се наложи над Турция със 74:44. В мачовете за разпределение на останалите места, Канада зае пета позиция след победа над Китай със 61:53, а Франция отказа Сърбия с 88:74 за седмото място.

САЩ за девети път става световен шампион по баскетбол за жени след 1953, 1957, 1979, 1986, 1990, 1998, 2002 и 2010 година.

САЩ е и олимпийски шампион по баскетбол за жени от последните пет олимпиади.

Мъжката селекция на американците също триумфира с титлата на Мондиала, преди няколко седмици. Това сториха още и подрастващите отбори на САЩ.