Националният отбор на България намали драстично шансовете си да продължи в следващата фаза на Световното първенство по волейбол, след като загуби от САЩ с 0:3 гейма (20:25, 23:25, 24:26) във втория си мач от група C в Катовице, Полша.  В първия си мач възпитаниците на Николай Желязков отстъпиха със същия резултат от домакините от Полша.

БГНЕС / BGNES
25 снимки

Американците показаха безапелационна игра в първия гейм, но впоследствие българските волейболисти не се отказаха и много малко не им стигна да вземат поне гейм от тях. Втората част беше доста равностойна, но отново беше на сметката на САЩ.

В третия гейм България имаше аванс от четири точки, а в края му можеше да реши всичко в частта, но пропусна цели три геймбола. Страхотна серия на американците ги измъкна от ситуация 21:24 до 26:24 и така те записаха втори пореден успех с 3:0 след този срещу Мексико и си осигуриха участие на 18/-финалите.

Последният мач на България от груповата фаза е във вторник с Мексико от 18:30 часа. „Лъвовете“ все още не са загубили шансове да продължат напред, като победа с 3:0 срещу мексиканците може да ни нареди сред четири от шестте най-добри трети отбори.

Българският отбор отстъпваше при началния удар на своя противник, като допусна и повече грешки - 22, срещу 19 за състава на САЩ. Цветан Соколов отново беше най-резултатен за българския състав с 15 точки. Включилият се от пейката Аспарухов добави още 10 точки. За победителите Тори Дефалко се отличи с 13 точки. Неговите съотбонници Арън Ръсел и Матю Андерсън добавиха по 11 точки.

ПЪРВИ ГЕЙМ (20:25):

Мачът стартира с разменени първи точки, след което американците дръпнаха с 3:1. Българите намалиха изоставането си до 5:4, но след това играчите на Джон Сперо направиха серия от четири поредни точки за 9:4, а след това дръпваха и с 12:8. Тогава българите на свой ред направиха три безответни точки, което накара Сперо да иска прекъсване. Родният селекционер Николай Желязков също взе таймаут при 14:11 за САЩ след мощна атака на Матю Андерсън.

Капитанът Цветан Соколов направи успешна атака по диагонала от зона 2 за 13:16. Александър Николов също атакува успешно за 14:17. Отново Соколов записа точка от зона 4 за 15:18. След това „лъвовете“ намалиха до 18:21, а Алекс Грозданов се възползва от скрит пас на Георги Сеганов за 19:22. Матю Андерсън атакува успешно за 23:19. Двоен блок хвана атака на Цветан Соколов и американците стигнаха до геймбол при 24:20, а след това затвориха първата част в своя полза след ас на Кайл Ръсел.

ВТОРИ ГЕЙМ (23:25):

За началото на втория гейм Желязков пусна в игра Аспарух Аспарухов. Именно той записа две поредни точки в началото за 2:2. Силен сервис на Цветан Соколов даде възможност на Алекс Грозданов да атакува по блока за 3:2. Аспарухов отбеляза нова точка с мощна атака за 4:4. Нова отлична атака на Соколов на единична атака и 5:6. Отличен пайп на Аспарух Аспарухов и 8:8. Дейвид Смит докосна мрежата и България поведе с 9:8. Аспарухов обаче беше спрян на тройна блокада и САЩ поведе с 12:9, а след това Николай Желязков взе прекъсване.

Алекс Грозданов с успешна атака от центъра за нов равенство от 12:12. Алекс Николов пък атакува успешно за 15:16. Чудесна единична блокада на Цветан Соколов и отново равенство при 17:17. Успешна атака на Светослав Гоцев и 18:18. Последва успешен пайп на Алекс Николов за поредно равенство - 19:19. Отлична блокада на Грозданов и 20:19 за България и Джон Спероу взе прекъсване за САЩ.

Цветан Соколов се справи с двойна блокада и нов аванс за „лъвовете“ с 21:20. Ас на Цветан Соколов и 22:20. Джон Спероу взе второто си прекъсване в гейма. Ас на Дейвид Смит възстанови равенството при 22:22 и Николай Желязков взе прекъсване за България. Цветан Соколов атакува в аут и САЩ поведе с 23:22. Аспарух Аспарухов възстанови равенство при 23:23.  Аспарух Аспарухов прати сервис в аут и американците стигнаха до геймбол при 24:23. Спероу вкара за втори път от пейката волейболист, за да бие сервис, този път Джошуа Туанига, който направи ас и 25:23. САЩ поведе с 2:0 гейма.

ТРЕТИ ГЕЙМ:

За третата част в игра остана вторият разпределител на американците Джошуа Туанига. България поведе с 4:3, след като Аарън Ръсел прати сервис в аут. Атака на Алекс Грозданов в центъра и 5:3 за България. Цветан Соколов с успешна атака за 6:4. Георги Сеганов пусна технично и националите поведоха със 7:6. Дейвид Смит атакува в аут и България поведе с 3 точки при 9:6. Фантастично отиграване в атака на Алекс Николов - 10:6. Цветан Соколов атакува в аут и американците намалиха резултата до 9:10, а Николай Желязков взе прекъсване за „лъвовете“.

Соколов продължи наказателната си акция по правата от зона 2 за 11:9. Аспарух Аспарухов с успешна блокада срещу Аарън Ръсел и 12:9. Пайп на Алекс Николов даде преднина на България от 13:10. Двоен блок на Алекс Грозданов и Аспарух Аспарухов и 14:10, а Сперо веднага взе прекъсване за САЩ. България дръпна отново с 3 точки при 16:13.

Светослав Гоцев успешно атакува в центъра за 18:14. Атака на Аспарух Аспарухов - 19:15. Американците записаха 2 поредни точки - 17:17. Николай Желязков взе прекъсване за България. Отлична атака по диагонала на Цветан Соколов - 20:17. Гарет Муагутутиа замени Аарън Ръсел. Страхотно пусната топка от Георги Сеганов и 21:18. Светослав Иванов замени Аспарух Аспарухов при 21:19. Великолепна блокада на Алекс Грозданов - 22:19. Атака на Дейвид Смит - 21:22. Алекс Николов атакува мощно за 23:21. Ас на Георги Сеганов и България стигна до геймбол при 24:21.

Оттук обаче настана спад в редиците на българите и американците направиха серия от пет поредни точки. Ас на Тори Дефалко - 24:24. Тори Дефалко спря атака на Цветана Соколов и мачбол за САЩ - 25:24. Американците приключиха мача след 26:24 и 3:0 гейма.

FT | БЪЛГАРИЯ – САЩ  0:3 (20:25, 23:25, 24:26) гейма