Националният отбор на Холандия постигна драматична победа с 3:2 (30:32, 15:25, 25:22, 25:15, 15:9) над защитаващия титлата си отбор на САЩ и се класира за полуфиналите на Световното първенство по волейбол за жени в Япония.

Загубата пък изхвърли американките от турнира, след като ден по-рано те загубиха със същия резултат и от Китай и така ще завършат на последното трето място в група Н.

Срещата в Нагоя започна отлично за световните шампионки, които първо измъкнаха драматично първия гейм с 32:30, а във втория разбиха "лалетата" с 25:15.

И когато изглеждаше, че мачът ще завърши в три гейма, Холандия намери сили да направи обрат. Вдъхновението за него се казваше Лонеке Случес, която завърши срещата с невероятните 38 точки. С добри атаки на Случес холандките взеха третия сет с 25:22, което пречупи психически американския отбор и до края на мача на полето пълновластен господар бе Холандия.

Селесте Плак прибави 16 точки за победителките, а с 10 остана Ивон Белин.

За отбора на САЩ най-резултатна със 17 точки бе Мишел Барч-Хакли.

Първото място в група Н ще бъде решено във вторник в директен мач между Холандия и олимпийския шампион САЩ.